fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosjanie budują kompleks turystyczny w Syrii

Tartous Department Of Tourism /Facebook
Budowa pięciogwiazdkowego kompleksu hotelowego na syryjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego ma kosztować około 90 milionów dolarów. Projekt realizuje rosyjska firma, powiązana z Kremlem.

O inwestycji poinformowała na swojej stronie sprawująca władzę w Syrii partia BASS. Luksusowy kompleks ma zbudować rosyjska STG Logistic. Obok rybackiej wioski Al-Manara nad łukowatą zatoczką stanie pięciogwiazdkowy hotel z galerią handlową, placami zabaw, basenami, willami do wynajęcia i salami konferencyjnymi. Wszystko w otoczeniu zieleni, tuż nad brzegiem morza, gdzie wybudowana zostanie marina i klub jachtowy.

STG Logistic to firma, na czele której stoi Igor Kozak i Zachid Szachsuwarow byli dyrektorzy w koncernie budowlanym Strojtransgaz Gennadija Timczenki - ulubionego oligarchy Władimira Putina. Timczenko otwiera czarną listę Rosjan objętych sankcjami Unii i USA od marca 2014 r. Jego firma jest dobrze znana w Syrii; zbudowała tam w latach 2005 - 2009 zakłady przerobu gazu.

W 2017 r Strojtransgaz dostał kontrakt od władz syryjskich na odbudowę kopalni fosforytów na największym złożu w kraju, położonym niedaleko Palmiry.

W firmie Timczenki Zachid Szachsuwarow był zastępcą dyrektora filii w Syrii, podkreśla gazeta "RBK". Widać, że wykorzystał swoje kontakty, by wejść na rynek z własną firmą. Nie jest do końca jasne, kto sfinansuje budowę turystycznego kompleksu. Ma to być partnerstwo publiczno-prywatne, a więc z udziałem syryjskiego skarbu państwa.

Rosjanie jeszcze przed wojną domową w Syrii, czyli przed 2011 rokiem, mieli chrapkę na syryjską branżę turystyczną. Kilka firm w tym holding Sistiema, innego ulubieńca Kremla objętego sankcjami Wiktora Wekselberga, planowały zainwestować 25 mln dolarów w projekty turystyczne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA