fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosja: Nielegalny spirytus przerobić na środki dezynfekcyjne

Adobe Stock
Władze opanowanej przez pandemię Rosji, sięgają po coraz bardziej nietypowe rozwiązania. Konfiskowany w nielegalnych wytwórniach spirytus, będzie przerabiany na środki do dezynfekcji. W magazynach policji zalega 230 mln litrów czystego spirytusu.

Rząd Rosji zamierza zmienić porządek obrotu konfiskowanym spirytusem. Obecnie każda partia nielegalnego spirytusu ma być niszczona. Aby tak się stało, potrzebna jest decyzja sądu. Zajmuje to lata, więc spirytus zalega w magazynach policji i inspekcji handlowej.

Według wyliczeń senatora Siergieja Riabuchina w magazynach zgromadzone jest 9 mln litów nielegalnego alkoholu (głównie wódki) i 230 mln czystego spirytusu. To efekt konfiskat tylko z minionego roku.

Senator zwraca też uwagę, że biurokracja związana z produkcją środków dezynfekcyjnych w Rosji, hamuje zwiększenie produkcji - tak obecnie potrzebne. Dziś, aby wytwarzać płyny i żele do dezynfekcji potrzebna jest licencji ministerstwa przemysłu, a to znacznie wydłuża uruchomienie nowych miejsc produkcyjnych i zwiększa korupcję.

Według danych Rosalkoholregulirowanie (państwowy nadzór nad rynkiem alkoholu w Rosji), jedna trzecia alkoholu wypijanego przez obywateli federacji w 2019 r pochodziła z nielegalnych źródeł takich jak produkcja własna (samogon), surogaty czy nielegalna produkcja przemysłowa. Tylko w ciągu 6 miesięcy służby zlikwidowały ponad tysiąc nielegalnych stron internetowych sprzedających alkohol.

Według Związku Producentów Alkoholu, połowa sprzedawanej w Rosji wódki pochodzi z nielegalnych gorzelni zlokalizowanych w najbiedniejszych regionach Rosji - republikach kaukaskich - Dagestanie, Czeczenii, Inguszetii. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Pracujący tam na czarno muzułmanie są trzeźwi w pracy i nie kradną. Biznes chronią skorumpowani urzędnicy. Rosyjscy producenci od lat alarmują, że sytuacja jest coraz groźniejsza a polityka Kremla (podnoszenie akcyzy) w tej branży coraz gorsza.

Spadek legalnej produkcji wódki, a wzrost nielegalnej kosztuje rocznie budżet ok. 150 mld rubli mniej wpływów do budżetu. Kolejne ogromne straty ponosi gospodarka z tytułu zwolnień lekarskich, wypadków i niskiej jakości i wydajności pracy alkoholików.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA