fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Migotania system nie dostrzega

123RF
Ponad 600 tys. osób w Polsce cierpi na migotanie przedsionków. Mimo to rocznie wykonuje się zaledwie 2 tys. zabiegów ablacji.

Choć przyjmuje się, że zaburzenie rytmu serca w postaci migotania przedsionków dotyka ponad 600 tys. Polaków, nigdy nie przeprowadzono badań na ten temat: – Tę liczbę pomoże określić program realizowany w ramach środków z NCBiR. Chorych może być równie dobrze 700 tys. albo milion, bo przecież część ludzi nie czuje migotania przedsionków, a jego pierwszym objawem jest udar mózgu – tłumaczył dr hab. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK.

A prof. Łukasz Szumowski z Instytutu Kardiologii zauważył, że zabiegowe leczenie zaburzeń rytmu nadal jest słabym punktem polskiej kardiologii: – Wykonuje się około pięćdziesięciu paru ablacji migotania przedsionków na milion mieszkańców. W 2014 w całej Polsce wykonano ich około 2100. Gdybyśmy chcieli dołączyć do krajów Europy Zachodniej, powinniśmy wykonywać tych zabiegów nawet sześć razy więcej. Choć ablacj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA