Choć przyjmuje się, że zaburzenie rytmu serca w postaci migotania przedsionków dotyka ponad 600 tys. Polaków, nigdy nie przeprowadzono badań na ten temat: – Tę liczbę pomoże określić program realizowany w ramach środków z NCBiR. Chorych może być równie dobrze 700 tys. albo milion, bo przecież część ludzi nie czuje migotania przedsionków, a jego pierwszym objawem jest udar mózgu – tłumaczył dr hab. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK.
A prof. Łukasz Szumowski z Instytutu Kardiologii zauważył, że zabiegowe leczenie zaburzeń rytmu nadal jest słabym punktem polskiej kardiologii: – Wykonuje się około pięćdziesięciu paru ablacji migotania przedsionków na milion mieszkańców. W 2014 w całej Polsce wykonano ich około 2100. Gdybyśmy chcieli dołączyć do krajów Europy Zachodniej, powinniśmy wykonywać tych zabiegów nawet sześć razy więcej. Choć ablacj...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.