fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jak inwestować w zdrowie

shutterstock
O zdrowiu i polityce senioralnej podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

Zgodnie z prognozami w najbliższej dekadzie ludzie po 65. roku życia będą stanowić jedną czwartą europejskiej populacji. Dlatego tak ważna jest kompleksowa i skoordynowana opieka medyczna.

Tematyka zdrowotna zajmie szczególne miejsce na V Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie (8–9 kwietnia), wpisanym w ogólnonarodową debatę „Wspólnie dla zdrowia" realizowaną we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Przewidziano m.in. panele: „Mechanizmy finansowania systemu ochrony zdrowia – krytyczne spojrzenie i propozycje na przyszłość", „Efektywna redystrybucja środków na ochronę zdrowia pomiędzy województwami", „Nowe modele finansowania ochrony zdrowia na poziomie JST" oraz „Ile państwa, ile samorządu w zarządzaniu ochroną zdrowia?". Przewidziano debatę oksfordzką „Centralistyczny czy samorządowy model ochrony zdrowia".

W Kongresie udział potwierdzili m.in. Łukasz Szumowski (minister zdrowia), Maciej Miłkowski (podsekretarz stanu w resorcie zdrowia), Józefa Szczurek-Żelazko (sekretarz stanu w resorcie zdrowia), Jarosław Pinkas (główny inspektor sanitarny), Roman Topór-Mądry (prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji), Andrzej Matyja (prezes Naczelnej Rady Lekarskiej), Zofia Małas (prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych), Maciej Krawczyk (prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów), Marcin Piskorski (prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET) oraz dyrektorzy oddziałów terenowych NFZ i eksperci ochrony zdrowia.

Decyzja o zwiększeniu wydatków państwa na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB daje szansę na zmiany, na które dotychczas nie było nas stać. Optymalne wykorzystanie większych niż kiedykolwiek publicznych wydatków na ten cel wymaga – zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – zaangażowania wszystkich interesariuszy w wybór priorytetów.

To nie tylko dyskusja o tym, na co wydamy te pieniądze, ale także, co za nie otrzymamy. Jak zorganizujemy opiekę zdrowotną na poziomie gminy, powiatu i województwa, aby była bardziej przyjazna, bezpieczna i efektywna? O tym już niebawem na Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA