fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Spółki rodzinne rosną w siłę

Adobe Stock
W ostatnich latach kapitalizacje i przychody spółek rodzinnych z GPW rosły zdecydowanie szybciej niż spółek nierodzinnych.

Firmy rodzinne stanowią fundament polskiej gospodarki. Ich udział w ogólnej liczbie przedsiębiorstw nie odbiega od innych państw europejskich. Stanowią 75 proc. wszystkich podmiotów w Polsce.

Również na giełdzie notowanych jest wiele firm rodzinnych. W raporcie firmy Grant Thornton „Rodzinny biznes na giełdzie" autorzy wyliczyli, że na koniec 2016 r. na głównym parkiecie oraz na rynku NewConnect notowanych było łącznie 176 spółek rodzinnych, co stanowiło blisko 20 proc. wszystkich wówczas notowanych firm.

Właściciele spółek rodzinnych w ostatnich latach dość chętnie pozyskiwali kapitał z giełdy. W latach 2012–2016 na głównym parkiecie i na NewConnect zadebiutowało łącznie 307 spółek, z czego 77 (ok. 25 proc.) to podmioty zaliczane do grona spółek rodzinnych. W IPO oraz poprzez kolejne emisje firmy te pozyskały 950 mln zł. W latach 2012–2016 39 przedsiębiorstw podjęło decyzję o przejściu z alternatywnego systemu obrotu na rynek regulowany, 11 z nich to spółki rod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA