fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kolejny etap zimowisk. W Beskidach coraz tłoczniej

shutterstock
Zaczęła się ostatnia runda zimowych ferii. W poniedziałek 11 lutego na wypoczynek ruszyli uczniowie szkół w województwach: lubelskim, łódzkim, śląskim, podkarpackim i pomorskim.

Najbardziej obleganym kierunkiem wyjazdów są góry. Od soboty kolejny szturm turystów przeżywają Beskidy. Tym większy, że w samym województwie śląskim dwa tygodnie wolnego ma blisko pół miliona uczniów. Atutem tegorocznej zimy są doskonałe warunki pogodowe: na stokach Wisły i Szczyrku leży pół metra śniegu.

Kuratoria będą sprawdzać placówki organizujące wypoczynek. – Zamierzamy skontrolować 20 proc. miejsc wypoczynku – zapowiada Kuratorium Oświaty w Katowicach. Ocenie będą poddawane warunki, w jakich przebywają uczniowie, ich bezpieczeństwo, kwalifikacje kadry oraz realizacja programu ferii. Jeszcze w styczniu Ministerstwo Edukacji Narodowej wystosowało apel do rodziców i opiekunów, by także sprawdzali kwalifikacje organizatorów i informowali o ewentualnych nieprawidłowościach. 

Czytaj także: Kolejowe promocje dla rodzin na ferie. Pociągiem taniej 

Na drogach kontrole autokarów wyjeżdżających na zimowiska prowadzi policja. W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2019" policjanci już 11 stycznia sprawdzają stan techniczny pojazdów. W tym roku jest mniej poważnych usterek w porównaniu z ubiegłym. Autokary sprawdza także Inspekcja Transportu Drogowego. – Wzmożone kontrole będą prowadzone do ostatnich dni ferii na głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscu odjazdu autokarów i wyznaczonych stałych punktach kontrolnych – zapowiedział Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego. Podczas ubiegłorocznych ferii ITD skontrolowała 1,3 tys. pojazdów. Zatrzymano 53 dowody rejestracyjne, w 21 przypadkach ze względu na fatalny stan techniczny aut zakazano dalszej jazdy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA