fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Co łączy Polskę i Izrael? Nie tylko handel i turystyka

Adobe Stock
Stosunki gospodarcze Polski i Izraela świetnie rozwijają się od lat. Jest mało prawdopodobne, aby obecny konflikt polityczny miał na nie wpływ.

Kwitnie turystyka i to w obydwie strony. Gorzej z inwestycjami w oficjalnych statystykach. Rosną obroty handlowe. W ubiegłym roku polskie firmy sprzedały na rynku izraelskim towary za ponad 600 mln dol. – wynika z pierwszych, nieoficjalnych danych. Dynamika polskiego eksportu wynosi 10–12 proc. rocznie, dodatnie saldo jest po polskiej stronie. Nasze firmy sprzedają do Izraela przede wszystkim żywność – cukier, czekoladę, pieczywo, mięso, wody mineralne. Także AGD, artykuły higieny osobistej, kosmetyki (Inglot, Dr Irena Eris), środki czystości. To chłonny rynek dla naszej motoryzacji. Na ulicach izraelskich miast widać ople, fiaty, dostawczaki Volkswagena i autobusy Solarisa. Są tam paczkomaty InPostu.

Inwestycje izraelskie w Polsce wg oficjalnych statystyk sięgają nie więcej niż 200 mln dol. Nieoficjalnie 2–5 mld. Skąd taka rozbieżność? – Bo wiele firm izraelskich inwestowało w Polsce, korzystając z funduszy, jakie założyły wcześniej w krajach trzecich, głównie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA