fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trump dobry dla oligarchów

Bloomberg
W styczniu rosyjskim bogaczom przybyło w portfelach 7,9 mld dol.. Ich majątki rosną od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Dane Bloomberg Billionaires Index (BBI) z pierwszego miesiąca tego roku wskazują, że najwięcej zyskał oligarcha Oleg Deripaska prezes i największy udziałowiec koncernu aluminiowego US Rusal. Jego majątek powiększył się o 1,7 mld dol. do 7,8 mld dol.

Nie może narzekać także Wiktor Resznikow, główny udziałowiec MMK (kombinat metalurgiczny w Magnitogorsku). Przez styczeń jego majątek powiększył się o 1,1 mld dol. do 7.5 mld dol..O 941,5 mln dol. wzbogacił się Władimir Lisin szef rady dyrektorów i gł udziałowiec innego giganta rosyjskiej metalurgii - NLMK z Lipiecka. Jego majątek to teraz 1,41 mld dol.

W dziesiątce tych, którzy zyskali najwięcej są też Andriej Mielniczenko (zakłady nawozowe Eurochim) z zyskiem 898,5 mln dol.;, założyciel USM Holding Aliszer Usmanow (875 mln dol.), szef grupy Renova Wiktor Wekselberg (697,7 mln dol.).

BBI bazuje na wartości akcji firm i udziału w nich rosyjskich miliarderów. Ich portfele pęcznieją od zwycięstwa w listopadzie w USA reprezentanta Republikanów. Rosyjscy bogacze zyskali na tym w sumie 29 mld dol..To najwięcej ze wszystkich krajów. Według Forbes'a amerykański miliarder zwiększył swój stan posiadania o średnio 2,8 proc., a najbogatsi Rosjanie stali się bogatsi o średnio 7,1 proc..Związane to jest z umocnieniem się rubla po wyborach w USA i wzrostem popytu na rosyjskie papiery wartościowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA