Brainly (w kraju znany np. z serwisu Zadane.pl), który specjalizuje się w edukacji przez internet, rośnie w siłę. Dokonał właśnie przejęcia zagranicznej platformy Bask. W efekcie akwizycji amerykańskiego rywala polski startup stał suę jednym ze światowych liderów branży e-learningu.

Już teraz Brainly to rozpoznawalna marka. Innowacyjna firma z siedzibami w Krakowie i w Nowym Jorku ma 100 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. W sumie z serwisów rodzimej spółki korzystają internauci z ponad 35 krajów. Jednym z inwestorów w krakowskiej firmie, która podbija zagraniczne rynki, jest fundusz Kulczyk Investment, który wpompował w Brainly 14 mln dol. Ale potencjał polskiego startupu doceniły też międzynarodowe fundusze Point Nine Capital, który zainwestował również w inny wiodący startup w Polsce - DocPlannera (platforma do umawiania wizyt lekarskich), a także General Catalyst (w portfelu ma takich potentatów, jak np. Airbnb, czy Kayak) oraz koncern mediowy Naspers (ma udziały m.in. w OLX, PayU i Showmax). W sumie od momentu powstania w 2009 r. Brainly pozyskał od inwestorów 38,5 mln dol.

Brainly nie zdradza wartości transakcji. Wiadomo natomiast, że w ramach umowy współzałożyciele Bask, startupu, który zaczął działać ledwie w kwietniu 2017 r., czyli Ryan Metzger oraz Robert Kim, dołączą do zespołu Brainly.