Reklama

Unia chce odejść od węgla i od subwencji

Kraje Unii Europejskiej mogą ogłosić 25 stycznia o stopniowej rezygnacji z węgla w energetyce i o zaprzestaniu subwencjonowania surowców kopalnych, bo zmiana klimatu staje się główną częścią jej polityki zagranicznej — wynika z projektu dokumentu.

Publikacja: 24.01.2021 15:15

Unia chce odejść od węgla i od subwencji

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Komunikat, jaki ministrowie krajów Unii zamierzają ustalić w ten poniedziałek, ma przedstawiać agresywne podejście w dyplomacji dotyczącej klimatu — zniechęcając inne kraje do inwestowania w paliwa kopalne i dążąc do tworzenia ambitnych sojuszy z ważnymi gospodarczo krajami, aby przyspieszyć ograniczanie emisji spalin — pisze Reuter. Chiny, Japonia i RPA zobowiązały się zmniejszyć docelowo do zera emisje związków węgla, obiecywał to także w kampanii wyborczej Joe Biden. Jednak Unia Europejska jest jednym z nielicznych podmiotów gospodarczych, który uznał, że jej długoterminowy cel klimatyczny wymaga pilnych działań w obecnej dekadzie. Bieżące plany innych krajów na świecie nie doprowadzą do dość szybkiego zmniejszenia emisji spalin, mającego zapobiec katastrofalnej zmianie klimatu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Putin zamyka Rosjan w Rosji. Wracają czasy komunistycznej izolacji
Biznes
Największy kawałek Czerwonej Planety sprzedany. Tajemniczy nabywca
Biznes
Traktat Niemcy–Wielka Brytania, ofensywa drogowa, rosyjskie banki na krawędzi
Biznes
Jacek Oko: ważne było rozmawiać i utrzymać kierunek regulacji
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Reklama
Reklama