fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Biznes wciąż ciągnie do Estonii

Bloomberg
Program e-rezydencji wciąż przyciąga zagraniczny biznes do Estonii. Najwięcej firm od lat rejestrują Ukraińcy, którzy szczególnie cenią sobie w Estonii brak korupcji i biurokracji.

Chociaż pandemia nie pozostała bez wpływu na estoński program e-rezydencji, cudzoziemcy nadal ubiegają się o uczestnictwo w nim. Program umożliwia firmom zagranicznym cyfrową rejestrację i działalność w Estonii. W pierwszej połowie roku zarejestrowało się w ten sposób w bałtyckiej republice ponad 6200 e-rezydentów. To prawie o 25 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (ok. 8300) - wynika z ankiety przygotowanej przez RIA.com Marketplace.

Wśród e-rezydentów, którzy w tym roku otworzyli firmę w Estonii, liderami są obywatele Ukrainy. W zeszłym roku zarejestrowali ponad 800 przedsiębiorstw w Estonii, w tym roku, pomimo pandemii - 1071. Ukraińscy przedsiębiorcy szczególnie cenią sobie uczciwość prowadzenia biznesu na estońskich zasadach.

„W Estonii nie ma korupcji, można tu uczciwie robić interesy. To jeden z głównych czynników zachęcający Ukraińców do rejestrowania tutaj swoich przedsiębiorstw. Ponadto program pozwala na prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca na świecie. W Estonii nie ma też podatku dochodowego od reinwestowanych zysków”- wymienił przyczyny zainteresowania Ukraińców programem e-rezydencji członek zarządu RIA.com Marketplace Artem Umanets.

Estońska e-rezydencja cieszy się też dużym wzięciem wśród niemieckiego biznesu. Niemcy założyli w tym roku w Estonii 1043 firmy, Rosjanie - 959, Turcy - 748, a Francuzi - 729 firm.

System bezpiecznej współpracy między zagranicznym biznesem a państwem estońskim zwany e-Residency został przyjęty przez rząd w Tallinie w 2014 r. Platforma e-Residency wystartowała w grudniu 2014 i okazała się wielkim sukcesem niespełna 1,5 milionowej Estonii. Dziś kartę e-Residency odebrało 50 tysięcy osób z 165 krajów.

- Główny cel elektronicznej rezydencji jest danie przedsiębiorcom możliwości pracy nad tym, co dla nich ważne, tak by mogli realizować swoje pomysły bez konieczności nieustannego wypełniania dokumentów - tłumaczył kilka lat temu Taawi Kotka założyciel i główny strateg zwycięskiego programu.

Fizycznie e-Residency jest ponadnarodowym cyfrowym identyfikatorem - kartą ID wydaną przez władze Estonii. Każdy, niezależnie od obywatelstwa, może złożyć do Estonii wniosek o wydanie ID karty (koszt to 100 euro) i zarejestrować firmę, którą będzie zarządzać z dowolnego miejsca na świecie.

Estońska e-Residency pozwala biznesowi zdalnie podpisywać dokumenty i umowy, deklarować i płacić podatki, pracować z miejscowymi bankami i usługodawcami. Wszystko na jednej platformie. Celem jest, by jak najwięcej firm pracowało w wirtualnym biznes-środowisku Estonii, co w realu daje też klientów estońskim firmom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA