fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Warren Buffett ruszył na pierwsze duże zakupy od początku pandemii

Bloomberg
Berkshire Hathaway pierwszy raz od czasu wybuchu pandemii koronawirusa zdecydował się na przejęcie. Spółka kupi aktywa gazowe, a łączna kwota transakcji wynosi blisko 10 mld USD.

Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł inwestycyjny zapłaci 4 mld USD w gotówce za aktywa przeznaczone do przesyłania i magazynowania gazu ziemnego od Dominion Energy. Transakcja opiewa na łączną kwotę 9,7 mld USD, bowiem Berkshire Hathaway przejmie na siebie także dług w wysokości 5,7 mld USD.

Jest to pierwszy tak duży zakup Berkshire od czasu rynkowego krachu, który nastąpił w wyniku pandemii. Spółka zamiast przejęć skupiła się na pozbywaniu się aktywów. Berkshire sprzedało m.in. wszystkie akcje posiadanych linii lotniczych. Podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w maju Buffett ujawnił, że spółka posiada rekordowe 137 mld USD w gotówce. - Nie zrobiliśmy nic, ponieważ nie widzieliśmy nic atrakcyjnego – powiedział wówczas Buffett.

Miliarder teraz dostrzegł okazję w branży gazu ziemnego. Zgodnie z warunkami transakcji Berkshire Hathaway Energy przejmie 100 proc. udziałów w Dominion Energy Transmission, Questar Pipeline i Carolina Gas Transmission oraz 50 proc. udziałów w Iroquois Gas Transmission System. Spółka przejmie również 25 proc. Cove Point LNG, jednego z zaledwie sześciu terminali eksportowych LNG w USA.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy włączyć tak wspaniałe aktywa gazowe do naszego już i tak silnego biznesu energetycznego” – napisał Warren Buffett w oświadczeniu.

We efekcie transakcji wehikuł inwestycyjny stanie się właścicielem ponad 12 tys. km gazociągów oraz instalacji zdolnych pomieścić 25 mld m sześc. gazu ziemnego. Transakcja ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale tego roku, bowiem wymagana jest zgodna organów regulacyjnych.

Notowania Berkshire Hathaway od początku roku spadły o 21 proc., a kapitalizacja wynosi 434 mld USD.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA