fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PiS zmienił szefa Poczty. W tle wybory korespondencyjne

Fotorzepa, Marta Bogacz
Dziś - zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami - doszło do zmiany na fotelu prezesa Poczty Polskiej.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, w trybie pilnym zwołano radę nadzorczą państwowej spółki, która odwołała Przemysława Sypniewskiego. Zastąpi go wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot (wśród kandydatów był również drugi z wiceministrów - Sebastian Chwałek). To bliski współpracownik Mariusza Błaszczaka, szefa MON.

Niespodziewana zmiana w zarządzie PP ma związek z wyborami korespondencyjnymi na prezydenta, które obsługiwać mieli listonosze.

Czytaj także: Wybory korespondencyjne: Listonosze mówią „nie” 

- Nie ma co ukrywać, że fotel prezesa PP obsadzony zostanie przez ludzi blisko związanych z Nowogrodzką. Sypniewski był dobry, gdy trzeba było rozgrywać licznymi związkami zawodowymi w spółce, ale teraz, w kontekście niezwykle ważnych wyborów prezydenckich, które mają być przeprowadzone korespondencyjnie, niezbędna jest osoba zaufana politycznie i bezwzględnie lojalna - mówi nam osoba znająca kulisy sprawy.

Jak podkreśla sytuacja związana z epidemią, konieczność przeprowadzenia wyborów, to sytuacja „stanu wojny” na scenie politycznej. - A na takiej wojnie niepotrzebni są bezpartyjni eksperci, ale osoby, które w sposób twardy będą wykonywać wolę rządzących - tłumaczy nasz informator.

41-letni Tomasz Zdzikot to absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Ukończył m.in. Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego oraz Wyższy Kurs Obronny w Akademii Obrony Narodowej. Był doradcą wiceprezydenta Warszawy - Sławomira Skrzypka. Pełnił funkcję zastępcy burmistrza stołecznego Śródmieścia, a także wiceprezesem Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat". Przez kilka lat pracował w departamencie prawnym biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 2006-2014 był radnym Warszawy, a od 2014 r. sprawuje mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Z końcem 2015 r. Zdzikot powołany został na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnił też funkcję pełnomocnika rządu ds. Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemem Informacyjnym. W 2018 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Przemysław Sypniewski, jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i stypendystą Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech. Z PP związany jest od lat 90., wówczas był wicedyrektorem biura operatora, a w latach 2005-2008 członkiem Rady Poczty dwóch kadencji – w obu pełnił funkcję sekretarza. Był również biegłym Najwyższej Izby Kontroli ds. rynku pocztowego i regulacji pocztowych, a także ekspertem sejmowej komisji ds. tworzenia prawa pocztowego i implementacji dyrektyw pocztowych Unii Europejskiej. Zanim został prezesem PP, założył Instytut Pocztowy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA