fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kto kupił rosyjskie diamenty w Dubaju?

Diament z Jakucji 232,4 karata wydobyty 19 października
materiały prasowe
Rosjanie sprzedali na aukcji w Dubaju 112 dużych diamentów o łącznej wadze 1740 karatów. Kupcy zapłacili ponad 7 mln dol. Na sprzedaż czeka największy, niedawno znaleziony w Jakucji diament.

Koncern Alrosa, drugi po brytyjskim De Beers dostawca diamentów i brylantów na światowe rynki, zorganizował w Dubaju aukcję dużych kamienia z odkrywkowych kopalń mroźnej Jakucji. Chętnych nie zabrakło. Udział w aukcji wzięły 84 firmy reprezentujące największe światowe centra diamentowe z Indii, ZEA, Belgii, Izraela, Hongkongu.

Także kupcy z Rosji musieli w Dubaju kupić diamenty wydobyte w ojczyźnie. Zgodnie bowiem z rosyjskim prawem duże diamenty (powyżej 10,8 karata) sprzedawane być mogą tylko na międzynarodowych aukcjach. Co roku Alrosa przeprowadza 30 takich aukcji na platformach sprzedażowych Moskwy, Władywostoku, Antwerpii, Ramat Ganu, Hongkongu, Nowego Jorku i Dubaju.

„W Dubaju sprzedaliśmy 75 proc. z proponowanych kamienia. To dobry wynik na tle nieprostej sytuacji rynkowej, która wpływa na popyt i wyniki sprzedaży. Ale pomimo trudnej koniunktury, nasza dubajska platforma sprzedażowa pozostaje atrakcyjna dla klientów z całego świata - podsumował w komunikacie Jewgienij Aguriew wicedyrektor Alrosa.

Kolejna aukcja rosyjskich kamieni w Dubaju odbędzie się w grudniu. Jeszcze nie pojawi się na niej ostatnie niezwykłe znalezisko z Jakucji. W połowie października w kopalni Udacznaja został wydobyty kamień o wadze 232,4 karata, oktagonalnej formie i rozmiarach 40 mm x 39 mm x 23 mm.

- Tak duży diament to ogromna rzadkość. Ostatnie dwa diamenty ponad 200-karatowe wydobyliśmy w Jakucji w 2016 r. Kopalnia Udacznaja już drugi raz w tym roku daje nam taki prezent. W styczniu tam właśnie natrafiono na kamień mający 191,46 karatów - przyznał Jewgienij Aguriew. 

Złoże Udacznoje zostało odkryte w 1953 r. i obfituje w wyjątkowo duże kamienie. Diamenty rosyjskie, podobnie jak sposób ich wydobycia i wygląd kopalni, różnią się od tego, co pochodzi z ciepłych rejonów globu.

Odkrywkowe kopalnie diamentów w Jakucji, gdzie wydobycie jest prowadzone od 1955 r. (kopalnia „Mir”) to wielkie leje w ziemi ze spiralnymi tarasami, zwężający się ku wnętrzu, wchodzący w głąb na ponad pół kilometra. Urobek wywożą z wnętrza Kamazy.

Przy najsłynniejszej kopalni „Mir” stoi tablica z parametrami wielkiej dziury: średnica leja: do 1,2 km; głębokość: 525 m; długość spiralnego zjazdu na dno: 7,7 km; Leje tworzą swoisty mikroklimat. Przy kopalniach stoją ostrzeżenia, że nad lejami nie wolno latać helikopterami. Dlaczego? Bo je zasysa do środka. Do tego dochodzą warunki atmosferyczne.

Jakucja to najzimniejsza część Syberii - zimy ponad 50 st. mrozu, krótkie upalne lata. Wszystko to daje diamenty o niespotykanym w innych regionach zimnym świetle i kolorowych odcieniach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA