fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielka Brytania: Musimy wyeliminować wszystkie jednorazowe opakowania

AdobeStock
Wielka Brytania powinna wyeliminować wszystkie jednorazowe opakowania, nie tylko plastikowe, by osiągnąć długoterminowy pozytywny wpływ na środowisko – przekonuje brytyjska Komisja Środowiska, Żywności i Spraw Rolnych.

Powołana przez izbę niższą brytyjskiego parlamentu Komisja Środowiska, Żywności i Spraw Rolnych opublikowała najnowszy raport, w którym zaapelowała do rządu, by podjął działania mające na celu ograniczenie zużycia wszelkich jednorazowych opakowań, nie tylko plastikowych.

Organ odniósł się tym samym do proponowanego przez rząd podatku od opakowań plastikowych, które zawierają w składzie mniej niż 30 proc. biodegradowalnego materiału. Jak ostrzegła Komisja, spowoduje to większe zainteresowanie alternatywnymi opakowaniami, wytworzonymi na przykład z aluminium, szkła, papieru czy biodegradowalnego plastiku. To również będzie miało negatywny wpływ na środowisko naturalne, przyczyniając się do większego zużycia energii i wyższych emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Komisja proponuje więc nałożenie niższych opłat także na opakowania jednorazowego użytku poddawane recyklingowi – aby zachęcić klientów i producentów do używania opakowań wielorazowych, które są najbardziej ekologiczne.

- Wszyscy wiemy, że plastik zanieczyszczający nasze rzeki i morza jest ogromnym problemem. Jednak zamienianie plastiku na inne materiały nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, jako że wszystkie materiały mają wpływ na środowisko – zaznaczył przewodniczący Komisji Środowiska, Żywności i Spraw Rolnych Neil Parish, cytowany przez portal Sky News.

Jak dodał, członkowie Komisji są szczególnie zaniepokojeni tym, że biodegradowalny plastik został wprowadzony do ogólnego użytku bez odpowiedniej infrastruktury i bez wyedukowania konsumentów, w jaki sposób powinni się ich pozbywać, przez co wcale nie będzie miał tak korzystny dla środowiska, jak zakładano. Potrzeba więc skuteczniejszych działań w zakresie recyklingu i etykietowania produktów, ponieważ – jak twierdzi Komisja – są one często mylące dla konsumentów i nie wyjaśniają, czy opakowanie nadaje się do recyklingu czy nie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA