fbTrack
REKLAMA

Biznes

Monitorowanie pojazdów a prywatność kierowców - jak ją zapewnić?

System monitorowania pojazdów jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w firmach transportowych. Dzięki niemu przedsiębiorstwa przewozowe lepiej radzą sobie z planowaniem tras przejazdu oraz optymalizacją kosztów prowadzenia działalności. Wprowadzenie systemu jest jednak problematyczne dla niektórych kierowców, którzy obawiają się o swoją prywatność. Jak ją zapewnić pracownikom po zakończeniu pracy?

Monitorowanie pojazdów przeznaczonych do celów służbowych i prywatnych

 

Niektórzy pracownicy wykorzystują samochody zarówno w celach służbowych i prywatnych. Dotyczy to między innymi taksówkarzy oraz przedstawicieli handlowych, którzy często wykonują obowiązki zawodowe przy użyciu własnego auta. Z tego powodu instalacja monitoringu w pojeździe może być dla nich pewnego rodzaju niedogodnością. Przede wszystkim kierowcy obawiają się, że system będzie pozyskiwał dane w czasie, kiedy poruszają się samochodem w celach prywatnych. Pracodawca zgodnie z prawem może pozyskiwać dane z monitoringu wyłącznie w celu lokalizowania pojazdu w czasie, gdy kierowca jest w pracy. Po jej zakończeniu pobieranie danych z systemu jest zabronione ze względu na ochronę danych osobowych pracownika.

 

Aby uniknąć sytuacji, w której pracodawca otrzymuje dostęp do danych pracownika po zakończeniu pracy, możliwe jest ustawienie trybu prywatnego w systemie monitorowania. Dzięki temu Vehicle Tracking jest aktywne tylko w godzinach pracy, a poza nimi można go szybko wyłączyć i wykorzystywać samochód w dowolnym celu. Pracownik zyskuje w ten sposób poczucie prywatności, a pracodawca realizuje obowiązek ochrony danych osobowych zatrudnionych kierowców.

 

Jak działa Vehicle Tracking?

 

System monitorowania samochodów firmowych ma prostą zasadę działania. Monitoring pobiera dane z komputera pokładowego pojazdu, a następnie przesyła je do aplikacji, która umożliwia ich odczytanie nawet na ekranie smartfona. System pobiera informacje dotyczące lokalizacji samochodu, prędkości, z jaką się porusza, a także zużycia paliwa. Dodatkowo monitoring może mieć dostęp do kamery samochodowej, dzięki której możliwe jest sprawdzenie, co dzieje się w kabinie kierowcy. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna w przypadku kierowców samochodów ciężarowych, którzy wyruszają w dalekie trasy. Dzięki niej pracodawca może szybko zareagować, gdy kierowca zasłabnie, zostanie zaatakowany przez złodzieja lub ulegnie wypadkowi. Poziom bezpieczeństwa pracownika rośnie, a kierowca czuje się pewniej, nawet gdy przez kilka tygodni jest w trasie.  

Materiał Promocyjny  

REKLAMA