Zbieżne interesy Polski i Emiratów

Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą rozwijać współpracę gospodarczą, szczególnie na niwie nowoczesnych technologii i gospodarki żywnościowej.

Aktualizacja: 12.11.2018 13:53 Publikacja: 12.11.2018 13:39

Zbieżne interesy Polski i Emiratów

Foto: www.sxc.hu

To wniosek z Polsko-Emiracko Forum Biznesowego, które odbyło się 8 listopada w Warszawie. Jego współorganizatorami były: Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Polsce.

– W setną rocznicę niepodległości Polski oraz ważną dla Emiratczyków setną rocznicę urodzin szejka Zayeda, założyciela ZEA, chcemy pokazać szerokie możliwości współpracy gospodarczej i potencjał, z którym Polska jedzie na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. Polscy przedsiębiorcy są w awangardzie producentów technologii przyszłości, które będą motywem przewodnim EXPO 2020 – stwierdził podczas Forum Tomasz Pisula, prezes PAIH.

Czytaj także: Emirates zniknie z koszulek paryskich piłkarzy. To przez Katar? 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie. ZEA posiadają siódme największe zasoby ropy naftowej i gazu na świecie. Jednak, wbrew stereotypom, gospodarka ZEA nie opiera się wyłącznie na paliwach kopalnych. Dzięki sukcesywnemu zróżnicowaniu, aktualnie odpowiadają one za ok. 50 proc. PKB tego państwa. Udział innych sektorów w emirackiej gospodarce umacnia się konsekwentnie od lat, a wzrost gospodarczy jest już oparty głównie o sektory niesurowcowe, takie jak: transport i logistyka, turystyka (biznesowa i wypoczynkowa), nieruchomości, usługi finansowe, a także coraz bardziej doinwestowany sektor przemysłowo-produkcyjny.

ZEA to główny partner handlowy Polski w regionie Zatoki Arabskiej (Perskiej). W 2017 r. Polska wyeksportowała do Emiratów towary o wartości 550 mln dolarów, a kupiła za prawie 200 mln dolarów. Na Półwysep Arabski najwięcej sprzedaliśmy: produktów spożywczych, mebli, a także kosmetyków i środków czystości. Z kolei stamtąd sprowadziliśmy przede wszystkim aluminium i sprzęt telekomunikacyjny. Ponadto, kilka polskich firm, najczęściej liderów branż, dokonało na rynku emirackim akwizycji lub otworzyło tam biura. Chodzi m.in. o: Comarch (w strefie Dubai Internet City), Grupę Nowy Styl, Sunreef Yachts i Balton (producent sprzętu medycznego).

Żywność to obustronny priorytet

Jak podkreślał podczas Forum Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi obydwa kraje mogą i powinny zdecydowanie mocniej współpracować na niwie żywnościowej. Tym bardziej, że w ubiegłym roku Polska wyprzedziła Wielką Brytanię na liście największych unijnych eksporterów żywności zajmując wysoką 7. pozycję za: Holandią, Niemcami, Francją, Hiszpanią, Włochami i Belgią. W handlu żywnością zanotowaliśmy nadwyżkę i to pokaźną w wysokości 8,3 mld euro.

– Przyznam szczerze, że nie jestem jednak zadowolony z wolumenu wymiany handlowej żywności pomiędzy Polską, a ZEA, gdyż może on być znacznie większy zważywszy na polskie możliwości produkcyjne i fakt, że nasze produkty spełniają najwyższe standardy światowe – tłumaczył minister Ardanowski zachęcając do intensyfikacji kontaktów handlowych także w obszarze inwestycji (chodzi o inwestycje kapitału emirackiego w polski sektor rolno-spożywczy). Ministrowi wtórowała Barbara Wojciechowska, doradca zarządu ds. systemów zarządzania jakością w firmie Cedrob. – Nasz sektor drobiarski to już nr 1. w UE. Jednocześnie nasza współpraca z krajami arabskimi rozwija się dobrze. Jako Cedrob eksportujemy już właśnie do ZEA (w 2017 r. spółka wyeksportowała tam 6 tys. ton drobiu), ale także m.in. do Omanu i Egiptu oznaczając worki i etykiety w języku arabskim – mówiła przedstawicielka Cedrobu. Jej zdaniem rynek arabski ma bardzo duży potencjał ze względu na tamtejszy, zgoła inny od naszego, zwyczaj spożywania kurczaków (jako jedną porcję jada się tam małe kurczaki o wadze od 0,9 do 1,1 kg).

Strona emiracka przykłada dużą wagę do współpracy z naszym krajem, o czym świadczyła obecność na Forum emirackiej minister ds. bezpieczeństwa żywnościowego – Mariam Al Muhari (do Warszawy przyjechał też m.in. Abdallah Belhaif Al Nuaiami, minister rozwoju infrastruktury i Jamal Saif Al Jarwan, sekretarz generalny emirackiej Rady Inwestorów Zagranicznych). Minister Al Muhari podkreślała, że bezpieczeństwo żywnościowe to dla jej kraju priorytet ze względu na nikłe zasoby areału uprawnego i wody (woda jest w ZEA po części pozyskiwana dzięki technologii odsalania wody morskiej). – Bezpieczeństwo żywnościowe rozumiane identycznie jak przez ONZ, a więc m.in. jako globalne łańcuchy dostawy żywności jest dla nas priorytetem zarówno w krótkim, średnim, jak i długim terminie – podkreślała Mariam Al Muhari. Ministrowie z Polski i ZEA zgodzili się, że razem oba kraje mogą uczestniczyć w rozwiązywaniu globalnych problemów żywnościowych.

To kolejna szansa na zwiększenie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej eksport ten stale rośnie (poza lekkim zachwianiem w roku 2009 r. kiedy to z uwagi na ogólnoświatowy kryzys finansowy cały nasz eksport zmalał). W 2004 r. wyeksportowaliśmy żywność za 5,2 mld euro. W 2017 r. było to już ponad 27 mld euro. Taki wyniki oznacza też, że żywność to trzeci polski hit eksportowy, po wyrobach przemysłu elektromaszynowego i chemicznego, z udziałem na poziomie prawie 13,5 proc.

Wspólne innowacje

Drugi główny temat poruszany na Forum to innowacje. Jak tłumaczył Tomasz Pisula, choć o wzroście gospodarczym ZEA wciąż decyduje sektor naftowy to kraj postawił na rozwój innowacji. - Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach jak: energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu – mówił szef PAIH. Wyjaśnił, że jako organizator wystawy Expo 2020, Dubaj bardzo mocno akcentuje zwrot w kierunku technologii przyszłości i dlatego zrównoważony rozwój i mobilność stały się jednymi z tematów przewodnich wystawy. Prezes PAIH wskazał także, że ZEA umożliwiają dostęp do rynków Półwyspu Arabskiego, Afryki Wschodniej i Indii, czyli najludniejszych obszarów świata. – Aż ok. 40 proc. gości EXPO będzie pochodziło z regionu, i z krajów sąsiednich, a niemal 1/5 będą stanowić Hindusi. Zamierzamy w pełni wykorzystać okazję na wypromowanie marki „Polska” przed tak szeroką publicznością – zapowiedział Tomasz Pisula. Podkreślił, że od 2019 r. przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli „przygotować grunt” pod EXPO i wejść na rynek ZEA przy wsparciu PAIH. - Już 19 listopada br. ruszy nabór do grantowego programu Agencji - Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem do konkursu zapraszamy innowacyjne MŚP planujące ekspansję do ZEA i Kenii. Każda zakwalifikowana firma otrzyma wsparcie w formule de minimis o wartości 200 tys. zł – zachęcał prezes PAIH.

– Siła polskiej gospodarki opiera się w dużej mierze na polskich firmach. Aby rosły w siłę i stale się rozwijały, muszą w większym stopniu eksportować i inwestować poza Europą. Tylko w ten sposób zbudujemy na świecie silną markę „Made in Poland”. Teraz jest na to najlepszy czas. Mamy stabilną gospodarkę, co potwierdzają niezależne zagraniczne i krajowe instytucje oraz szereg instrumentów rządowych pomagających wyjść rodzimym firmom na zewnątrz - mówił Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Jak ocenił, przyczyniają się do tego takie wydarzenia jak fora gospodarcze czy wystawy światowe. - To miejsca nawiązywania relacji biznesowych i pozyskiwania nowych partnerów. Wymiany doświadczeń, poznania uwarunkowań i zasad obowiązujących na innych rynkach, w tym tych bardziej odległych – dodał Ociepa.

O współpracy w zakresie e-mobilności i tzw. inteligentnych miast z Mohammedem Al Zarooni, dyrektorem generalnym ds. informacji i e-rządu w emirackim Urzędzie Regulacji Telekomunikacji rozmawiali m.in.: Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, Karol Zarajczyk, prezes Grupy Ursus i Michał Żugajewicz, założyciel spółki Enviro Solutions. Jak podkreślał Mohammed Al Zarooni jego kraj jest zaawansowany w transformacji cyfrowej na wielu polach m.in. jeśli idzie o technologię 5G, rozproszone bazy danych, rozszerzoną rzeczywistość, pojazdy autonomiczne, e-administrację, medycynę, a całe ZEA pokryte są dostępem do szerokopasmowego Internetu.

– Doceniamy rozwój nowoczesnych technologii. Wspieramy go inwestując w najnowocześniejsze rozwiązania – mówił Al Zarooni. Jak zauważył Dariusz Werschner istnieje wiele możliwości współpracy na polu badań i rozwoju, gdyż polscy innowatorzy chcą nawiązać trwałe relacje z partnerami z ZEA prowadzące do komercjalizacji polskich wynalazków na globalnym rynku. Zdaniem obu stron połączenie polskiej myśli wynalazczej z kapitałem emirackim i jego zdolnością do sprzedaży nowych rozwiązań na rynkach światowych może wytworzyć nową jakość w zakresie innowacji.

EXPO 2020 w Dubaju

Za przygotowanie udziału Polski w światowej wystawie EXPO 2020 odpowiedzialna jest właśnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Komisarzem Generalnym Polskiej Sekcji jest Tomasz Pisula, prezes PAIH. Od 2017 r. w Dubaju działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH, które obsługuje zarówno polskich eksporterów, jak i potencjalnych inwestorów z ZEA. Biuro z siedzibą w Dubaju, którym kieruje Moneer Faour uczestniczy też w przygotowaniach do EXPO 2020.

To wniosek z Polsko-Emiracko Forum Biznesowego, które odbyło się 8 listopada w Warszawie. Jego współorganizatorami były: Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Polsce.

– W setną rocznicę niepodległości Polski oraz ważną dla Emiratczyków setną rocznicę urodzin szejka Zayeda, założyciela ZEA, chcemy pokazać szerokie możliwości współpracy gospodarczej i potencjał, z którym Polska jedzie na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. Polscy przedsiębiorcy są w awangardzie producentów technologii przyszłości, które będą motywem przewodnim EXPO 2020 – stwierdził podczas Forum Tomasz Pisula, prezes PAIH.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Czasy są niepewne, firmy nadal mało inwestują
Biznes
Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce