fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rząd Francji nie zajmie się dywidendami

AFP
Wypłata dywidendy akcjonariuszom nie jest bezprawna, a rząd nie zamierza zastępować firm w tej sprawie — oświadczył premier Francji, Edouard Philippe dziennikowi „Le Monde” nazajutrz po publikacji opracowania organizacji Oxfam.

Ta organizacja pozarządowa wraz z inną, Basic wezwały rząd Francji do podjęcia działań na rzecz lepszego podziału zysków dużych firm w ramach projektu ustawy o działaniach dla wzrostu i przekształceń przedsiębiorstw (PACTE). Obie organizacje podkreśliły, że największe spółki giełdowe tworzące wskaźnik CAC 40 wypłaciły od 2009 r. ponad dwie trzecie swych zysków r. akcjonariuszom, przeznaczając na dalsze inwestycje tylko 27,3 proc. i dla pracowników 5,3 proc.

- Dystrybucja dywidendy akcjonariuszom nie jest bezprawna — podkreślił premier zapytany o ustalenia tego opracowania. — Akcjonariuszami mogą być duże instytucje finansowe, fundusze emerytalne, które finansują emerytury ludzi niekoniecznie najbogatszych.

- Decyzja o ponownym zainwestowaniu znacznej części zysków należy do przedsiębiorstwa i jego akcjonariuszy. Nie przeszkadza to w rozwijaniu mechanizmu motywacji, udziału w wynikach firmy, wręcz odwrotnie: to jedno z naszych zobowiązań, które znajdzie się w przyszłej ustawie PACTE. Należy tak zrobić, aby tworzone bogactwo mogło trafiać również do osób zatrudnionych, ale nie chcę wyręczać w tym przedsiębiorstw — dodał premier.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA