fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Dagna Frydrych: Polski rynek startupów eksploduje dzięki środkom z PFR

tv.rp.pl
Fundusz funduszy PFR Ventures wkrótce będzie rozdzielał środki na inwestycje. Do dyspozycji będzie do 3 mld zł – mówi Dagna Frydrych, Polski Fundusz Rozwoju, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznała, że grupa PFR ma pełen pakiet programów. - Teraz skupiamy się na startupach oraz małych i średnich przedsiębiorcach - mówiła Frydrych.

- Interesująca jest dla nas cała branża IT. Polska zaczyna być coraz bardziej dostrzegana na świecie w tej branży. Mamy coraz lepsze wyniki i specjalistów – dodała.

Wszystkie instytucje w ramach grupy PFR coś oferują. Np. PARP ma program Go to Brand. - Startupy mogą otrzymać środki na wsparcie promocji za granicą. Jest też branżowy program promocji IT i ICT. PARP zachęca w przedsięwzięciach promocyjnych Polski za granicą jak na festiwalu Pioneers w Wiedniu czy Japan IT Week w Tokio – tłumaczyła.

Frydrych podkreśliła, że najważniejszym instrumentem jest obecnie platforma startup.prf.pl, gdzie wszystkie środki wsparcia są agregowane. Tam przedsiębiorca może wejść i znaleźć ofertę dla siebie.

Zdradziła, że fundusz funduszy PFR Ventures wkrótce będzie rozdzielał środki na inwestycje poprzez inwestowanie zwrotne poprzez pośredników typu venture capital. - Do dyspozycji będzie do 3 mld zł. Pośrednicy venture capital będą musieli też wyłożyć swoje pieniądze. Oni się na tym najlepiej znają, więc będą wiedzieli w jakie pomysły inwestować, żeby przyniosły zyski, a rynek startupów w Polsce mógł eksplodować – mówiła Frydrych.

Kończy się rekrutacja do programu PFR Starter. - Tam fundusz musi wyłożyć do ok. 50 proc. swoich środków. Dostaje też środki od PFR Ventures na bardzo atrakcyjnych warunkach. W ramach tego programu jest ok. 800 mln zł – tłumaczyła gość.

Zaznaczyła, że biotechnologia jest teraz czymś ważnym. - Jest to branża na poziomie połączenia biologii i technologii, bardzo innowacyjna dziedzina w kwestiach medycznych, które mogą pomóc ludziom. Jest to bardzo obiecująca branża, a Polacy są w tym dobrzy – oceniła.

- Warto też wesprzeć fintech, czyli wsparcie finansów technologią – dodała.

Startupy mogą zgłaszać się już w przyszłym roku. - Dokładna data będzie określona. 3 mld zł mamy do wydania do 2020 r. - podała Frydrych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA