fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chińczycy zamykają fabryki

AFP
Władze Pekinu nakazały zamknięcie 1,2 tysiąca zakładów produkcyjnych. Powodem jest rosnące zanieczyszczenie powietrza.

Produkcję mają wstrzymać, bądź drastycznie ją zmniejszyć producenci materiałów budowlanych, drukarnie, rafinerie i inne zakłady petrochemiczne.

Jest to pierwszy w tym roku „czerwony alert” ogłoszony z powodu wyjątkowo gęstego smogu, który powoduje, że w stolicy Chin , gdzie do wyjątku należą dni, kiedy widać niebo i słońce, dzisiaj trudno jest w ogóle oddychać.

W tej sytuacji stołeczne władze nakazały zamknięcie 700 fabryk, które emitują szkodliwe substancje do atmosfery i zaleciły kolejnym 500 drastyczne ograniczenie produkcji. Zalecenia znalazły się na stronie internetowej pekińskiego ratusza w sobotę, 17 grudnia rano. Wśród zakładów, które mają ograniczyć działalność znalazły się między innymi Beijing Jingmai Chemical Industry Co o rafineria China Petroleum& Chemical Corp (Sinopec), z kolei BBMG Corporation ma całkowicie zawiesić produkcję.

Smog zaczął się zagęszczać już w ostatni czwartek, 15 grudnia i wtedy władze zdecydowały na znaczne ograniczenia w użytkowaniu samochodów, a z ruchu zostały wyłączone pojazdy emitujące najwięcej szkodliwych wyziewów. Wtedy także został wprowadzony „pomarańczowy alert”, który został zmieniony na najwyższy „czerwony” stopień w sobotę i teraz ma obowiązywać do 21 grudnia.

Ograniczenia obowiązują również w prowincjach Tjanin, Hebei, Shandong oraz Hunan. A ludności zalecono pozostanie w domach, ponieważ oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA