fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RzeczoEkonomii: Brexit będzie ciosem dla Unii

Maciej Zienkiewicz
Dzisiejszy program #RZECZoEkonomii o 11.00 prowadził Marcin Piasecki. Jego gośćmi byli: Witold Bańka, minister sportu; Adam Bartosiewicz, wiceprezes firmy zbrojeniowej WB Electronics oraz Jędrzej Bielecki, dziennikarz "Rzeczpospolitej"

W dzisiejszym programie rozmawiano z ministrem sportu Witoldem Bańką o tym jak finansować polski sport.

Ile będziemy mieli medali w Rio?

- Jestem optymistą - mówi Witold Bańka i podkreśla, że to będzie dobry rok dla polskiego sportu.

- Rząd pani premier Beaty Szydło docenia rolę sportu - podkreślił minister, dodając, że warto w sport inwestować. Z roku na rok rząd zamierza w sport inwestować coraz więcej.

Ministerstwo chce wspierać środowiska sportowe, które maja małe budżety: te małe i średnie kluby będą wspierane specjalnymi grantami po 10 i 15 tys. złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na sport a nie na działaczy. Zainteresowanie jest ogromne, ale wsparcie otrzyma na razie tysiąc klubów. Witold Bańka zapewnia, że jego resort będzie się starał o więcej pieniędzy z roku na rok na wsparcie klubów.

Minister Bańka zdradził, że prowadzi rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa o sposobach finansowania polskiego sportu wyczynowego oraz sportu dzieci i młodzieży.

Już wkrótce oba ministerstwa przedstawią wspólny, spójny projekt finansowania polskiego sportu przez spółki skarbu państwa.

Minister sportu zapowiedział wprowadzenie transparentność i przejrzystość w wydawaniu pieniędzy przez ministerstwo.

Z prezesem WB Electronics Adamem Bartosiewiczem o potencjale polskiego przemysłu obronnego.

WB Electronics to polska, prywatna firma zajmująca się elektroniką dla polskiego przemysłu obronnego.

- Zajmujemy się integracją dużych systemów, które wykorzystuje wojsko i służby kryzysowe - mówi prezes firmy Adam Bartosiewicz. Firma jest tez producentów dronów dla wojska.

- Jesteśmy pupilkiem wielu ministerstw obrony - powiedział prezes WM Electronics. W polskim MONie nie ma zwyczaju "pieścić" konkretnego producenta - podkreśla Adam Bartosiewicz, mówiąc, że polskie ministerstwo nie wspierało dotychczas szczególnie polskiego przemysłu zbrojeniowego. To się zmienia powoli.

Ministerstwa obrony na całym świece wspierają konsekwentnie rodzime firmy zbrojeniowe. - To wymaga strategicznego myślenia w ministerstwach - podkreśla prezes WB Electronics.

Trzeba zacząć budować polski przemysł obronny. Trzeba zacząć od zidentyfikowania silnych stron przemysłu i konsekwentnie budować i wspierać dobre firmy.

Jednocześnie WB Electronics współpracuje z zagranicznymi podmiotami. Także w ramach kontraktu dla polskiego MON.

Przemysł musi współpracować ze światem nauki. WB Electronics zatrudnia wielu specjalistów z tytułami naukowymi - podkreśla Adam Bartosiewicz i dodaje, że obie strony na tym korzystają - biznes i świat nauki.

Jędrzej Bielecki, dziennikarz "Rzeczpospolitej" opowie o ekonomicznych konsekwencjach ewentualnego Brexitu.

23 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej.

Premier David Cameron liczył, że z tym referendum będzie tak jak z referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Sprawy się jednak komplikują

Problemy ma sam Cameron z powodu zamieszania w skandal tzw. Panama Papers. Zwolenników wyjścia i pozostania w UE jest mniej więcej tyle samo. Znaczenie będzie miał każdy głos.

Brexit będzie ciosem dla UE. Może być tez problemem dla Wielkiej Brytanii, która jest jednym z ważniejszych centrów finansowych Europy. Duże banki i korporacje mogą zechcieć uciec na kontynent.

Przeciwko Brexitowi jest też Szkocja, która chce zostać w UE. W razie wyjścia z Unii W.Brytanii to może dojść do kolejnego referendum w sprawie oddzielenia się Szkocji. To referendum mogą wygrać separatyści.

Co Brexit oznacza dla Polski. Osłabienie Unii jest uderzeniem w polski interes narodowy - polskie firmy i polskich pracowników. - W żywotnym interesie Polski jest, by W.Brytania została w unii - podkreśla Jędrzej Bielecki.

Co z Polakami na Wyspach? Następcy Camerona, po ewentualnym wyjściu z UE - prawdopodobnie zechcą ograniczyć imigrację i prawa imigrantów. W tym i Polaków.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA