fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

GIS: Gronkowce i inne groźne bakterie w serze z Lidla

Adobe Stock
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem sera korycińskiego, który dostępny jest w sieci sklepów Lidl. Produkt wycofano ze sprzedaży z powodu wykrycia groźnych dla zdrowia bakterii.

Wszystko za sprawą wykrycia w produkcie niebezpiecznej dla zdrowia bakterii w "Serze korycińskim swojskim z orzechami włoskimi". Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziła obecność Listeria monocytogenes w 2 z 5 pobranych próbek. Ponadto w produkcie wykryto także gronkowce koagulazo-dodatnie (w 5 z 5 próbek) oraz enterotoksyny gronkowcowe w 1 z 5 próbek produktu. GIS ostrzega, że spożycie produktów zanieczyszczonych wymienionymi mikroorganizmami patogennymi może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Chodzi o ser o numerze partii: 30.06.2020, którego termin przydatności do spożycia to 30 lipca 2020 r. Producent serów Zarzeccy Sp. z o.o. zadecydował o wycofaniu ze sklepów Lidl szerszego niż wskazana partia asortymentu produktów "Sera korycińskiego" i wstrzymał produkcję do odwołania. Ze sklepowych półek usunięte zostaną sery wyprodukowane przed dniem 30 czerwca br. i te z przedziału 13 – 21 lipca br.

W zakładzie kontrolę przeprowadził Powiatowy Lekarza Weterynarii w Sokółce. Następnie producent poddał miejsce dezynfekcji. W próbkach sera korycińskiego naturalnego nie wykryto obecności Salmonella oraz Listeria monocytogenes, liczba gronkowców chorobotwórczych spełniała wymagania.

Lidl niezwłocznie wycofał zakwestionowane produkty ze sklepów i poinformował o tym klientów zarówno w placówkach jak i na stronie internetowej.

Produkt nie powinien być spożywany, a w przypadku wystąpienia objawów choroby typowych dla zatrucia pokarmowego, listeriozy należy skontaktować się z lekarzem. Ser należy zwrócić do sklepu za co klient otrzyma zwrot pieniędzy.

Źródło: GIS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA