fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kolejny rekord w e-bankowości

AdobeStock
Już ponad 17 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej. Błyskawicznie popularność zdobywa bankowanie mobilne.

Na koniec września tego roku liczba rachunków klientów indywidualnych mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej wyniosła 37,26 mln, z czego 46 proc. (17,31 mln) co najmniej raz w miesiącu loguje się do swojego konta przez internet. W ciągu kwartału oznacza to wzrost odpowiednio o 2,2 proc. i 3,1 proc., a przez rok o 6,4 proc. i 10,2 proc. – wynika z danych Związku Banków Polskich.

Blisko połowa aktywnych klientów bankowości internetowej to także użytkownicy aplikacji mobilnych. Na koniec września było ich niespełna 7,9 mln. Przez kwartał ich liczba urosła o 9 proc. a od początku roku aż o 25 proc. Kwartalne tempo wzrostu liczby aktywnych użytkowników bankowości mobilnej znacząco przewyższa tempo przyrostu użytkowników bankowości internetowej, co nie powinno dziwić z uwagi na dużą różnicę dotychczasowym stopniu nasycenia i potencjale rozwoju obu segmentów.

- Nowoczesne technologie coraz mocniej definiują polską bankowość, uważaną za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Zdecydowana większość nowych klientów banków, którzy rozpoczęli korzystanie z usług w ciągu minionych 12 miesiecy to osoby, które od początku aktywnie korzystają z bankowości internetowej i którym trudno już wyobrazić sobie korzystanie z usług banków w tradycyjnej formie – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP. Wśród wszystkich klientów indywidualnych z internetowej bankowości aktywnie korzysta już 46 proc. W przypadku klientów, którzy podjęli współpracę z bankiem w ciągu ostatniego roku, współczynnik ten wynosi już 70 proc.

Internetowa bankowość popularna jest także wśród firm. Klienci sektora małych i średnich przedsiębiorstw mający rachunki bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej posiadali łącznie 2,37 mln kont w bankach. Blisko 62 proc. (1,46 mln) z nich stanowili aktywni klienci, którzy każdego miesiąca korzystali z elektronicznego dostępu do swojego rachunku. Przez kwartał liczby te wzrosły nieznacznie, odpowiednio o 0,9 proc. i 0,4 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA