fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Nordea i SEB pod lupą Amerykanów

Bloomberg
Nowojorski regulator finansowy wystąpił do fińskiego i szwedzkiego banku o szczegółowe informacje o transakcjach z Danske Bank. Ma to związek z globalnym śledztwem w sprawie prania pieniędzy przez te banki.

New York's Department of Financial Services (DFS) chce od Nordei i SEB informacji szczególnie dotyczących kontaktów tych banków z Mossac Fonseca - firmą prawniczą, która pomagała bogaczom, szczególnie rosyjskim i z byłych republik sowieckich, w niepłaceniu podatków z wykorzystaniem rajów podatkowych, pisze Bloomberg.

Amerykanie wszczęli też oddzielne dochodzenie dotyczące podejrzeń, że inny skompromitowany w tej sprawie szwedzki bank - Swedbank przedstawiał kłamliwe informacje o związkach banku z Mossac Fonseca.

Stanowisko straciła już prezes Swedbanku. A w środę (27 marca) w centrali banku w Sztokholmie odbyły się przeszukania. Szwedzki Zarząd ds walki z przestępczością gospodarczą podejrzewa Swedbank w „oszustwie z poważnymi konsekwencjami".

Według szwedzkiej telewizji SVT w ciągu ostatniej dekady oddział Swedbank w Estonii mógł dokonać podejrzanych operacji na kwotę 135 miliardów euro. Sam bank bardzo dobrze na tym zarobił.

DFS oczekuje też od Nordea i SEB informacji o transakcjach z Moldindconbank SA; Trasta Komercbanka A / S z Łotwy. A także z ABLV Bank A/ S - prywatnym bankiem w Rydze, który zdecydował się zakończyć działalność w ubiegłym roku po tym, jak USA usankcjonowały go za prowadzenie interesów z Koreą Północną.

Dziś (piątek) akcje SEB na otwarciu giełdy w Sztokholmie straciły 3,5 proc. wartości a Nordea potaniał o 2 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA