fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Sabine Lautenschläger radzi nowym szefom w EBC

Bloomberg
Europejski Bank Centralny musi uprościć swe przesłania i zwracać się bezpośrednio do ludzi, aby rozwiać rosnące w nich poczucie, że jest częścią aroganckiej elity — oświadczyła na pożegnanie z superbankiem we Frankfurcie Sabine Lautenschläger z zarządu banku.

Bankowi temu zarzucano od dawna język, który trudno zrozumieć nawet absolwentom wyższych uczelni, ale poprzedni prezes Mario Draghi opierał się od lat wszelkim zmianom twierdząc, że uproszczenie sposobu wypowiedzi banku uczyni tę instytucję bardziej polityczną, otwartą na ataki polityków.

- Robienie dobra i mówienie o tym prostym, zrozumiałym językiem powinno być tutaj mottem — powiedziała Lautenschläger reprezentująca Niemcy w władzach banku. — Nie powinniśmy komunikować się złożonymi faktami, współczynnikami i regułami. To jedynie zwiększa wrażenie, że Unia Europejska jest arogancką elitą, która już zna wszystkie odpowiedzi — cytuje ją Reuter.

Niemka sprzeciwiała się bez rezultatu kilku rundom stosowania bodźców przez bank i w październiku złożyła dymisję na ponad 2 lata przed końcem jej kadencji. Odeszła z banku tego samego dnia co Mario Draghi, przed objęciem najważniejszego stanowiska przez Christine Lagarde, która jest zwolenniczką bardziej prostego i przystępnego komunikowania.

Sabine Lautenschläger zwracała wcześniej uwagę na konieczność walki ze zmianami klimatu, co również jest istotne dla Francuzki, teraz stwierdziła, że jest mnóstwo rzeczy, które EBC może zrobić w tej sprawie. — Po pierwsze, może przyczyniać się do opracowywania narzędzi i metod używanych do identyfikowania, ustalania wielkości i zmniejszania różnego ryzyka związanego z klimatem w systemie finansowym. Po drugie, EBC może użyć swego portfela inwestycyjnego do pomocy w walce ze zmianą klimatu — powiedziała. 

W części wystąpienia poświęconej integracji europejskiej wezwała Unię do utworzenia unii bankowej i unii rynków kapitałowych. Te inicjatywy były hamowane przez Niemcy z obawy, że to niemiecki podatnik może w końcu płacić za brak odpowiedzialności fiskalnej innych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA