fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Polacy wolą pożyczyć w banku niż u rodziny

123 rf
Aż 83 proc. ankietowanych uważa, że pożyczanie pieniędzy od banku jest bezpieczne lub raczej bezpiecznie. To samo o pożyczkach od rodziny i znajomych powiedziała tylko połowa.

Dla ponad 80 proc. ankietowanych zaciąganie kredytów w firmach pożyczkowych jest niebezpieczne, podobnie jak w przypadku SKOK-ów (63 proc.) czy zastawów w lombardach (77 proc.). Natomiast aż 83 proc. badanych za najbardziej bezpieczne miejsce do zaciągania kredytów uważa bank. Zaskakujące jest to, że takie samo zdanie o pożyczkach od rodziny czy znajomych wyraziło jedynie 48 proc. respondentów. Takie wnioski wynikają z Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego, zrealizowanego na zlecenie Nest Banku. 

- Mogłoby się wydawać, że najprostszym sposobem sfinansowania świątecznych wydatków czy ferii zimowych będzie pożyczka od bliskich. Badanie pokazuje jednak, że Polacy o wiele bardziej ufają w tej kwestii bankom niż własnej rodzinie – zauważa Bartłomiej Babicz, dyrektor zarządzający obszarem bankowości detalicznej w Nest Banku. Tłumaczy, że może to wynikać z faktu, że otrzymują od banku jednoznaczną informację - ile, kiedy muszą oddać i na jakich zasadach. W przypadku pożyczki nieformalnej nie ma gwarancji wysokości raty czy terminu spłat.

Najbardziej bezpiecznymi produktami bankowymi zdaniem Polaków są rachunki płatnicze i konta oszczędnościowe. W przypadku tych dwóch produktów jedynie 4 proc. badanych stwierdziło, że mogą być niebezpieczne dla portfela. Za niemal tak samo bezpieczne uważamy lokaty oraz ubezpieczenia. Stawkę zamykają kredyty – aż 35 proc. badanych uważa je za produkt niebezpieczny.

Okazuje się, że do cech kredytu wywołujących poczucie bezpieczeństwa należą: jasne i uczciwe zasady, brak ukrytych kosztów, gwarancja niezmiennego oprocentowania, niska rata, możliwość wcześniejszej spłaty czy negocjowania warunków umowy. Co ciekawe jedynie 16 proc. badanych stwierdziło, że ubezpieczenie do kredytu wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa.

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego to badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku w czerwcu 2018 roku przez instytut Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie Polaków. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Indeks bada, czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, czy mają obawy o przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA