fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Chińczycy pośrednim właścicielem Millennium

Fotorzepa, Marta Bogacz
Chiński fundusz Fosun kupi akcje portugalskiego Banco Comercial Portugues, który kontroluje ponad połowę akcji polskiego Banku Millennium.

Portugalska Komisja Papierów Wartościowych zgodziła się na kupno 16,7 proc. akcji Banco Comercial Portugues przez chiński konglomerat Fosun, prowadzonego przez Guo Guangchanga, jednego z najbogatszych Chińczyków (ma majątek szacowany na 6,6 mld dolarów), którego prasa nazywa nawet „chińskim Warrenem Buffettem”.

Transakcja opiewa na 175 mln euro i Chińczycy staną się największym pojedynczym akcjonariuszem portugalskiego banku. Fosun ma nadzieję, że zwiększy swoje zaangażowanie do 30 proc. przez emisję akcji i kupno ich na rynku, ale dopiero po tym jak zostanie zdjęty statutowy zakaz wykonywania prawa głosy z pakietu stanowiącego ponad 20 proc. Próg ten ma zostać zwiększony podczas walnego zgromadzenia zaplanowanego na 19 grudnia.

Dla polskiego sektora bankowego wejście chińskiego inwestora, zapowiadane latem tego roku, jest o tyle ważne, że BCP jest właścicielem 50,1 proc. akcji Banku Millennium, szóstego co do wielkości aktywów banku w Polsce (pozostałe papiery należą do inwestorów finansowych i drobnych graczy). BCP od lata boryka się z niską zyskownością i współczynnikami kapitałowymi, wskutek których był zmuszony sprzedać w marcu 2015 r. do 15,4 proc. akcji Millennium w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu za 1,24 mld zł. Sprzedawał papiery za 6,65 zł za sztukę, dzisiaj kurs akcji Millennium oscyluje wokół 5,25 zł, od początku roku spadł o prawie 6 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA