fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Najstarsza perła świata znaleziona w ZEA. Ma 8 tysięcy lat

AFP
W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zostanie pokazana 8000-letnia perła, zdaniem archeologów najstarsza na świecie. Ma to być dowód na to, że takie przedmioty są przedmiotem handlu już od czasów neolitu.

Naturalną perłę znaleziono w podłodze pokoju odkrytego podczas wykopalisk na wyspie Marawah, niedaleko stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odkryto tam najwcześniejszą architekturę znalezioną w tym kraju.

"Warstwy, z których pochodziła perła, pochodziły - zgodnie z datowaniem radiowęglowym - z okresu 5800-5600 r. p.n.e., z okresu neolitu” - poinformował Departament Kultury i Turystyki w Abu Zabi.

„Odkrycie najstarszej perły na świecie w Abu Zabi pokazuje, że duża część naszej najnowszej historii gospodarczej i kulturalnej ma głębokie korzenie, sięgające początków prehistorii” - powiedział przewodniczący departamentu Mohamed Al-Muabarak.

Podczas wykopalisk na wyspie Marawah odkryto również ceramikę, koraliki wykonane z muszli i kamienia oraz groty krzemienne.

„Perła Abu Zabi” zostanie pokazana po raz pierwszy na wystawie „10 000 lat luksusu”, która zostanie otwarta 30 października w Abu Zabi, w filii paryskiego Luwru.

Perły stanowiły kiedyś podstawę gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich - ale handel nimi upadł w latach 30. XX wieku, wraz z pojawieniem się japońskich pereł hodowlanych. ZEA i inne okoliczne kraje postawiły wówczas na przemysł naftowy.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA