fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzamin adwokacki i radcowski 2018: są pierwsze wyniki

Pierwsze komisje egzaminacyjne podają wyniki zmagań o tytuł profesjonalnego pełnomocnika.

Tegoroczne egzaminy prawnicze odbyły się w dniach 20-23 marca. Egzamin radcowski odbywał się w 19 miastach, adwokacki zaś w 13. Powołanych zostało 75 komisji egzaminacyjnych.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż do obu egzaminów przystąpiło 4891 osób. - Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według danych otrzymanych z poszczególnych komisji, do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2181 zdających, co stanowi 98,3 proc. spośród 2219 osób dopuszczonych do egzaminu. Z kolei do egzaminu radcowskiego przystąpiło 2710 zdających, co stanowi 98,4 proc. spośród 2755 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu – wylicza resort sprawiedliwości.

Ministerstwo wskazuje także, że z informacji od przewodniczących komisji wynika, że egzaminy przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Z egzaminu radcowskiego został wykluczony jeden zdający z powodu posługiwania się niedozwolonymi materiałami. Wykluczeń brak w odniesieniu do egzaminu adwokackiego – informuje ministerstwo.

Podczas trwających cztery dni zmagań zdający mogli korzystać z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły im również dostęp do stanowisk komputerowych z systemem informacji prawnych.

Pojawiły się już pierwsze wyniki egzaminu radcowskiego w Komisji Egzaminacyjnej nr 2 w Łodzi. - Zdawalność na poziomie ok. 65%. Wbrew przypuszczeniom stosunkowo dobrze został oceniony egzamin z prawa gospodarczego. Oceny niedostateczne pojawiły się głównie z prawa cywilnego i ku zaskoczeniu wszystkich - z prawa karnego – informuje facebookowy profil „Państwowe Egzaminy Prawnicze".

Są też pierwsze wyniki komisji egzaminacyjnych Okręgowej Rady Adwokackiej Warszawskiej. Z wstępnych informacji wynika, iż poziom zdawalności przekracza 80%.

We wtorek pojawiły się wyniki egzaminu adwokackiego w ORA Rzeszów oraz ORA Szczecin. Zaliczyło 47 na 57 osób.

Przypomnijmy, iż w 2017 roku egzamin adwokacki zdało ponad 83 proc. z 2592 kandydatów na adwokatów, a radcowski – ponad 79 proc. z 2840 zdających.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA