Rzecznik wydał dotychczas 9 decyzji uznających stosowanie takich praktyk za naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez placówki medyczne.
- Zgodnie z przepisami, placówki medyczne są zobowiązane do udzielania świadczeń zdrowotnych z zachowaniem należytej staranności. Oznacza to przede wszystkim podejmowanie działań uwzględniających bezpieczeństwo pacjentów, które powinno być priorytetem każdej placówki medycznej - przypomina RPP.
Czytaj więcej
Potrzebne są szczegółowe standardy świadczenia usług w formie teleporad – uważają lekarze i prawnicy. Pacjenci często zgłaszają nieprawidłowości.
Wyjaśnia, że lekarz ma obowiązek dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i zanim wdroży leczenie, zaordynuje leki i wypisze recepty, powinien go zbadać. To badanie może odbyć się także na odległość, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności takich jak teleporada.
- Natomiast w omawianych przypadkach wystarczające do oceny stanu zdrowia pacjenta i wystawienia recepty przez lekarza było wypełnienie i przesłanie przez pacjenta ankiety online, czego za badanie uznać nie można - wskazuje RPP Bartłomiej Chmielowiec.