O raporcie PAN informuje serwis Rynek Zdrowia. Naukowcy i praktycy biorący udział w projekcie Polskie Zdrowie 2.0 wskazują, że ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w której po raz pierwszy sformułowano katalog podmiotowych praw pacjenta, obowiązuje od ponad trzynastu lat. Zmiany epidemiologiczne, technologiczne, instytucjonalne i społeczne, które zaszły od tamtej pory, wymagają dostosowania modelu ochrony praw pacjenta do nowej rzeczywistości prawnej i instytucjonalnej.
Eksperci wskazali cztery kierunki interwencji, które są ich zdaniem kluczowe dla bardziej efektywnego funkcjonowania systemu zdrowotnego gwarantującego przestrzeganie praw pacjenta.
Czytaj więcej:
Nowe definicje
Po pierwsze, konieczne jest rozszerzenie katalogu praw pacjenta i sprecyzowania zagadnień terminologicznych. Chodzi o ponowne opracowanie definicji legalnych takich terminów jak: pacjent, pacjent małoletni, osoba bliska, opiekun faktyczny, osoba upoważniona oraz uwzględnienie pojęcia „zastępczej reprezentacji pacjenta”.
Eksperci postulują też wprowadzenie szczególnych uregulowań dla grup wymagających dodatkowych gwarancji prawnych w zakresie ochrony praw podmiotowych: dzieci (w tym niepełnosprawnych), osób starszych, kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu.