Sondaż: Polacy mają awersję do szczepień na grypę. 60 proc. nie zamierza się szczepić

Tylko nieliczni decydują się zaszczepić przeciwko grypie. Po preparat najrzadziej sięgają osoby młode i czerpiące wiedzę z mediów społecznościowych – pokazują badania.

Publikacja: 24.01.2023 03:00

Sondaż: Polacy mają awersję do szczepień na grypę. 60 proc. nie zamierza się szczepić

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Blisko 60 proc. Polaków twierdzi, że nie zamierza szczepić się przeciwko grypie – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Tylko 17,9 proc. respondentów przyznało się, że przyjęło szczepionkę, a kolejne 18,3 proc. ankietowanych nad nią się zastanawia. Co prawdopodobnie ma związek z szalejącą obecnie epidemią chorób atakujących górne drogi oddechowe.

Epidemiolodzy mówią, że mamy do czynienia z tzw. epidemią wyrównawczą grypy. Czyli po dwóch latach izolacji i pandemii chorują osoby, które z uwagi na podejmowane wcześniej działania profilaktyczne nie zachorowały w poprzednich latach i są bardzo wrażliwe na zakażenie. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 8 do 15 stycznia na grypę i infekcje grypopodobne zachorowały ponad 252 tys. ludzi. Zmarło 26 osób.

Nowszych danych jeszcze nie ma. Ale w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na podstawie nieoficjalnych jeszcze danych można stwierdzić, że liczba zakażeń spada. „W minionym tygodniu liczba infekcji zmniejszyła się o blisko 60 tys., do poziomu 194 tys.” – napisał na Twitterze.

Czytaj więcej

Duży spadek zachorowań na grypę. Minister Niedzielski podał dane

Zdaniem lekarzy najlepszym sposobem na uniknięcie sezonowej grypy, obok konieczności zachowania dystansu, dezynfekcji i maseczek, są także szczepienia. Te jednak w Polsce nie cieszą się popularnością – co roku szczepi się zaledwie 7–9 proc. populacji. Wstępne dane pokazują, że w tym roku szczepień na grypę może być wyjątkowo mało.

Jak wynika z sondażu IBRiS, najwięcej zaszczepionych na grypę jest wśród wyborców opozycji – wśród nich po szczepionkę sięgnął niemal co czwarty ankietowany, a kolejne 20 proc. rozważa taką możliwość. 54 proc. wyborców opozycji nie planuje się zaszczepić.

Z kolei osoby głosujące na Zjednoczoną Prawicę to w 13 proc. osoby zaszczepione, a w 26 proc. – rozważające szczepienie. Odsetek niechętnych wobec szczepienia jest niemal taki sam, jak w przypadku opozycji – 55 proc.

Chęć zaszczepienia rośnie wraz z wiekiem. Najwięcej zaszczepionych to osoby między 40. a 49. rokiem życia, a także te, które ukończyły 70 lat. Tylko co czwarty zaszczepiony ma wyższe wykształcenie. Chętniej szczepią się także osoby posiadające dwoje dzieci niż rodzice jedynaków. Zaszczepieni wiedzę o świecie czerpią z TVN (27 proc.), TVN 24 (26 proc.), ale też z TVP (20 proc.).

Wśród osób niechętnych szczepieniom najwięcej jest osób młodych (w grupie do 39 lat jest to powyżej 80 proc.) i mieszkańców największych miast (66 proc. odpowiedzi). Szczepień przeciwko grypie odmawiają także osoby mające więcej niż troje dzieci. Najwięcej – 72 proc. – wśród nich stanowią osoby, które wiedzę o świecie czerpią z mediów społecznościowych, a wśród oglądających telewizję – z Polsatu. To też większość osób (79 proc.), które swoje zainteresowanie polityką określają jako „nikłe”.

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Niemcy
Chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy
Zdrowie
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia