Rynek prywatnych usług psychoterapeutycznych ma zostać uregulowany. Zostaną wprowadzone minimalne kompetencje i poziom wykształcenia psychoterapeutów, którzy oferują usługi także poza Narodowym Funduszem Zdrowia. Tak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
– W samym projekcie trudno doszukać się jednak ograniczeń dotyczących psychoterapii w prywatnym gabinecie – mówi Aleksander Waś, członek zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
Czytaj więcej
Psychoterapeutą dzieci i młodzieży zostanie nie tylko lekarz czy psycholog, ale także m.in. pielęgniarka czy farmaceuta. Ma to zwiększyć dostęp nieletnich do profesjonalnej pomocy.
Weryfikacja kompetencji
– Do tej pory w zasadzie nie było żadnych regulacji o zawodzie psychoterapeuty, z wyjątkiem rozporządzeń ministra zdrowia dotyczących koszyka świadczeń gwarantowanych opieki psychiatrycznej. Wymieniano w nich, kto jest psychoterapeutą, absolwenci jakich kierunków mogą wykonywać te usługi jako świadczenia finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje Katarzyna Sarnicka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
Po zmianach psychoterapię jako opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi (wykonywaną w ramach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej) mają świadczyć wyłącznie psychoterapeuci. Zgodnie z projektem psychoterapeutą ma być zaś osoba, która spełnia łącznie warunki określone dla osoby posiadającej certyfikat psychoterapeuty, o których mowa w przepisach w sprawie świadczeń gwarantowanych, lub specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży.