Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku.

W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła.

Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi.

Czytaj więcej

Małpia ospa. Wietnam zaostrza kontrole na granicach

W ostatnim czasie tylko w Europie i Ameryce Północnej wykryto ok. 100 potwierdzonych przypadków małpiej ospy lub podejrzeń takiego zakażenia.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii poinformowało o potwierdzeniu wynikami testów 25 kolejnych przypadków zakażenia małpią ospą. W kraju jest też 73 przypadków, w których podejrzewa się zakażenie tym wirusem.

Minister zdrowia Hiszpanii, Carolina Darias zapowiedziała w środę, że Hiszpania kupi szczepionki przeciw małpiej ospie (to szczepionki przeciw ospie prawdziwej, która jest spokrewniona z małpią ospą - red.) w ramach unijnego programu wspólnych zakupów szczepionek i potwierdziła, że w Hiszpanii wykryto zachodnioafrykański szczep odzwierzęcego wirusa. Śmiertelność tego wirusa wynosi ok. 1 proc. wszystkich przypadków. 

84

Tyle przypadków zakażenia małpią ospą potwierdzono jak dotąd w Hiszpanii

W Europie - poza Hiszpanią - najwięcej zakażeń małpią ospą wykryto w Anglii i Portugalii. W tym drugim kraju, graniczącym z Hiszpanii, w czwartek potwierdzono dziewięć kolejnych zakażeń, a łącznie wykryto ich już 58.

Jak dotąd większość przypadków zakażenia małpią ospą, wykrytych w ciągu ostatnich tygodniu na świecie, ma łagodny przebieg. Wiele - choć nie wszystkie - wykryto u homoseksualistów, którzy utrzymywali stosunki płciowe z innymi mężczyznami.