Jak podaje szwedzka gazeta "Aftonbladet", to pierwszy przypadek małpiej ospy w Szwecji. - Osoba, u której potwierdzono zakażenie wirusem małpiej ospy, nie jest poważnie chora, ale znajduje się pod opieką - powiedziała dr Klara Sondén ze Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, cytowana przez dziennik.

Sondén dodała, że jak dotąd nie są znane szczegóły dotyczące przypadku transmisji wirusa. - Dochodzenie jest w toku - zaznaczyła.

Czytaj więcej

Małpia ospa w Europie. Alert sanitarny w Hiszpanii

Wcześniej w związku z podejrzeniem wykrycia 23 przypadków małpiej ospy ostrzeżenie wydały władze sanitarne w Hiszpanii. W Portugalii wystąpienie małpiej ospy podejrzewano u 20 osób, chorobę potwierdzono u pięciu pacjentów, których stan jest stabilny. Chodzi o mężczyzn z regionu Lizbony i doliny rzeki Tag. Europejskie służby sanitarne monitorują sytuację po tym, jak 7 maja Wielka Brytania zgłosiła pierwszy przypadek małpiej ospy. Od tego czasu na Wyspach chorobę wykryto u sześciu kolejnych osób.

Małpia ospa - objawy

Małpia ospa to rzadka zakaźna choroba odzwierzęca, której pierwsze przypadki u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła.

Jakie są objawy małpiej ospy? To m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi. Według hiszpańskich władz medycznych, małpia ospa nie jest szczególnie zakaźna wśród ludzi, a większość zakażonych zdrowieje w ciągu kilku tygodni, choć zdarzają się przypadki ciężkiego przebiegu choroby.