Cukrzyca typu 2 należy do chorób metabolicznych, charakteryzujących się hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Jest zaliczana do schorzeń cywilizacyjnych i występuje obecnie tak często, że mówi się wręcz o ukrytej pandemii. W Stanach Zjednoczonych co 30 sekund pada nowa diagnoza cukrzycy, co oznacza, że co roku przybywa 1,9 mln nowych pacjentów, leczonych systemowo i najczęściej walczących z powikłaniami towarzyszącymi cukrzycy. Według danych Centers for Disease Control and Prevention, obecnie niemal 30 mln osób w USA choruje na cukrzycę, natomiast kolejnych 79 mln ma stan przedcukrzycowy.

Niestety Polska, jeśli chodzi o częstotliwość występowania stanu przedcukrzycowego, przegoniła już Stany Zjednoczone - obecnie jesteśmy na czwartym miejscu na świecie, a w 2035 roku, według Światowej Federacji Diabetologicznej, będziemy na niechlubnym miejscu pierwszym! Szacuje się, że stan przedcukrzycowy w Polsce ma już 5 mln Polaków. Dokładną liczbę trudno oszacować, ponieważ nie wywołuje on żadnych dolegliwości. Wiele osób nie wykonuje więc badań w kierunku cukrzycy i nie wie o tym, że może być nią zagrożona.

O stanie przedcukrzycowym mówimy wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi na czczo wynosi 100-125 ml/dl. Jest to niebezpieczne, ponieważ w krótkim czasie, nawet w ciągu kilku miesięcy, może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Tymczasem nieleczona lub nieskutecznie leczona cukrzyca wyniszcza organizm, powodując uszkodzenia i niewydolność wielu narządów, m.in. naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu, nerwów.

Sprawdź, czy grozi ci stan przedcukrzycowy lub cukrzyca

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie opracowali krótki test sprawdzający indywidualne czynniki ryzyka i objawy cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego.

Odpowiedz tak lub nie na poniższe pytania:

1. Czy występowała lub występuje u Ciebie nadwaga lub otyłość, czyli BMI >25?

2. Czy w najbliższej rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa) występuje lub występowała cukrzyca?

3. Czy masz więcej niż 45 lat, a na dodatek palisz papierosy?

4. Czy Twoja aktywność fizyczna jest przypadkowa, a tryb życia siedzący?

5. Czy przebyłaś cukrzycę ciążową lub urodziłaś dziecko o masie ciała powyżej 4 kg?

6. Czy miałeś/miałaś kiedykolwiek potwierdzony badaniem
stan przedcukrzycowy?

7. Czy przyjmujesz statyny obniżające poziom cholesterolu?

8. Czy towarzyszy Ci częste silne (albo nadmierne) uczucie pragnienia?

9. Czy obserwujesz u siebie powracające przemęczenie, osłabienie
i wzmożoną senność?

10. Czy częściej niż kiedyś zapadasz na infekcje, masz przewlekłe zmiany
ropne skóry czy stany zapalne dróg moczowych?

11. Czy ostatnio bez zamierzonego odchudzania, redukcji uległa
w sposób niewytłumaczalny Twoja masa ciała?

12. Czy pieczywo, które spożywasz, jest w większości białe,
a warzywa i owoce jesz rzadziej niż 3 razy dziennie?

13. Czy z reguły unikasz śniadań?

Jeśli odpowiedzieliśmy twierdząco na większość pytań, możemy mieć predyspozycje do wystąpienia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Warto udać się do lekarza rodzinnego i zbadać poziom glukozy we krwi na czczo.