Obowiązek kwarantanny zniesiony ma zostać w całych Niemczech dla podróżujących z państw UE i Wielkiej Brytanii. Decyzja ta ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Stosowne porozumienie zawarły władze krajów związkowych i rząd federalny - poinformował rząd Północnej Nadrenii-Westfalii (PNW). Podróżowanie do krajów sąsiednich ma zostać ułatwione.

Obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla obywateli RFN i cudzoziemców przybywających do Niemiec wprowadzono 9 kwietnia. Wyjątki wprowadzono m. in. dla pracowników transgranicznych, robotników sezonowych, policjantów i pracowników służby zdrowia. Obowiązek kwarantanny spotykał się z krytyką.

Dotkliwe straty dla gospodarki

Wyższy Sąd Krajowy Dolnej Saksonii zawiesił w ramach środka tymczasowego powszechny obowiązek kwarantanny. Regulację zaskarżył niemiecki adwokat, który posiada w Szwecji domek letniskowy. Premier PNW Armin Laschet już na początku tygodnia opowiedział się za rozluźnieniem przepisów. Wskazał m. in. na dotkliwe straty w branży turystycznej.

Czytaj także: Niemcy przedłużają kontrole graniczne

Także szef niemieckiego MSW Horst Seehofer (CSU) zalecił krajom związkowym poluzowanie dotychczasowych regulacji dotyczących kwarantanny.

Decyzja dotycząca tych regulacji znajduje się w Niemczech w gestii władz krajów związkowych.