Tekst rozporządzenia z 5 czerwca w sprawie zakazów w ruchu lotniczym publikuje TVN24. Rozporządzenie wprowadza  zakaz "lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe". Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 czerwca 2020,  a traci moc z dniem 16 czerwca 2020 r.

To kolejne przedłużenie zakazu lotów międzynarodowych. Ostatnie wynikało z rozporządzenia z  21 maja i miało obowiązywać do soboty 6 czerwca. Natomiast od 1 czerwca  przywracany jest krajowy pasażerski ruch lotniczy. LOT lata już z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział dziś w Radiu Plus, że na decyzję o odmrożeniu lotów może zapaść w czerwcu, a będą miały na nią wpływ trzy czynniki:

- Po pierwsze to kwestia jak funkcjonują loty krajowe, obostrzenia higieniczne i tu doświadczenia są dobre, wszystko działa. Po drugie to kwestia analizy sytuacji epidemicznej w Polsce i w innych krajach. Trzecia sprawa to kwestia wzajemności i znoszenia kontroli granicznych - powiedział Horała. Dodał jednak, że trzeba liczyć się też z czasem koniecznym na wprowadzenie nowych regulacji i rozporządzeń rządu.

- Jest jeszcze dwutygodniowy cykl rozporządzeń Rady Ministrów, które trzeba przygotować, przeprocedować. Pewnie mniej więcej z dwutygodniowym wyprzedzeniem będziemy tę datę podawać - mówił wiceminister. Według niego  międzynarodowe połączenia lotnicze mogą zostać wznowione dopiero od lipca.