Rząd podjął we wtorek, 13 września, zaskakującą decyzję o podwyżce płacy minimalnej aż o 20 proc. od lipca 2023 roku. Wielu ekspertów ostro skrytykowało ten pomysł, nazywając go decyzją polityczną i wiążąc ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Również dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wypowiedział się krytycznie o ostatnich działaniach rządu podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Zdaniem eksperta, tak znacząca podwyżka płacy minimalnej będzie stanowiła kolejne paliwo dla inflacji.

Czytaj więcej

Płace na wybory. Eksperci nie mają wątpliwości co to oznacza dla gospodarki

– Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że tego typu mechanizmy są proinflacyjne, więc one przełożą się na dodatkowy impuls zwiększający koszty i zwiększający tym samym ceny – podkreślił Bartoszewicz.

Jak stwierdził ekspert, dynamiczna inflacja stanowi obecnie największą bolączkę Polaków i nie widać na horyzoncie szybkiej poprawy.

– Nie wiemy, w jakim okresie nastąpi ustabilizowanie tej sytuacji. To jest najbardziej niebezpieczne. Spodziewamy się, że ta sytuacja może jeszcze przez kolejne kwartały dosyć mocno oddziaływać na nasze kieszenie – ostrzega.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów przeznaczyło miliony na nagrody dla urzędników

Jak uważa Bartoszewicz, „polityka pieniężna jest prowadzona nieadekwatnie do problemu, z którym mierzymy się my wszyscy”. – Podwyżki stóp procentowych oczywiście są bolesne, szczególnie dla tych osób, które są uzależnione od kredytów, ale polityka pieniężna w tym wypadku musi być bardzo jednoznaczna i ograniczać ryzyko związane z nadmierną konsumpcją – podkreślił ekonomista w Radiu Maryja.