Ekspert w Radiu Maryja: Podwyżka płacy minimalnej jest proinflacyjna

Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że tego typu mechanizmy są proinflacyjne, więc one przełożą się na dodatkowy impuls zwiększający koszty i zwiększający tym samym ceny – zaznaczył ekonomista z SGH Artur Bartoszewicz na antenie Radia Maryja.

Publikacja: 14.09.2022 14:46

Ekonomista SGH, ekspert Instytutu Jagiellońskiego dr Artur Bartoszewicz

Ekonomista SGH, ekspert Instytutu Jagiellońskiego dr Artur Bartoszewicz

Foto: PAP, Paweł Supernak

Rząd podjął we wtorek, 13 września, zaskakującą decyzję o podwyżce płacy minimalnej aż o 20 proc. od lipca 2023 roku. Wielu ekspertów ostro skrytykowało ten pomysł, nazywając go decyzją polityczną i wiążąc ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Również dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wypowiedział się krytycznie o ostatnich działaniach rządu podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Zdaniem eksperta, tak znacząca podwyżka płacy minimalnej będzie stanowiła kolejne paliwo dla inflacji.

Czytaj więcej

Płace na wybory. Eksperci nie mają wątpliwości co to oznacza dla gospodarki

– Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że tego typu mechanizmy są proinflacyjne, więc one przełożą się na dodatkowy impuls zwiększający koszty i zwiększający tym samym ceny – podkreślił Bartoszewicz.

Jak stwierdził ekspert, dynamiczna inflacja stanowi obecnie największą bolączkę Polaków i nie widać na horyzoncie szybkiej poprawy.

– Nie wiemy, w jakim okresie nastąpi ustabilizowanie tej sytuacji. To jest najbardziej niebezpieczne. Spodziewamy się, że ta sytuacja może jeszcze przez kolejne kwartały dosyć mocno oddziaływać na nasze kieszenie – ostrzega.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów przeznaczyło miliony na nagrody dla urzędników

Jak uważa Bartoszewicz, „polityka pieniężna jest prowadzona nieadekwatnie do problemu, z którym mierzymy się my wszyscy”. – Podwyżki stóp procentowych oczywiście są bolesne, szczególnie dla tych osób, które są uzależnione od kredytów, ale polityka pieniężna w tym wypadku musi być bardzo jednoznaczna i ograniczać ryzyko związane z nadmierną konsumpcją – podkreślił ekonomista w Radiu Maryja.

Wynagrodzenia
Daleko do równych zarobków kobiet i mężczyzn na Wyspach
Wynagrodzenia
Pracownicy nie walczą o podwyżki. To temat tabu
Wynagrodzenia
Płaca minimalna rządzi podwyżkami. Ile przeciętnie zarabiają Polacy?
Wynagrodzenia
Polacy zarobków nie ujawniają nawet najbliższym
Wynagrodzenia
Koniec szybkich podwyżek płacy minimalnej? Tusk przejmuje pałeczkę po PiS