W 2021 r. będzie dominował trend stopniowej stabilizacji płac. Nie wyklucza to jednak podwyżek w wybranych obszarach specjalizacyjnych – prognozuje firma rekrutacyjna Hays Poland w najnowszym raporcie o rynku kontraktingu usług IT, dotyczącym specjalistów zatrudnianych na umowach B2B.

Chociaż w czasie pandemii wzrosło zainteresowanie bardziej stabilną pracą na etacie, to nadal duża część informatyków, szczególnie wysoko wykwalifikowanych deweloperów, woli umowę B2B. Tym bardziej że mogą wtedy liczyć na większy wybór projektów i często na wyższe stawki.

Czytaj także: Nowa praca? Optymizm spada. Króluje IT

Jak ocenia Elwira Policht, menedżer ds. rekrutacji w Hays IT Contracting, osoby, które przed pandemią wybierały kontrakty, nadal chcą świadczyć usługi w tym modelu. – Większa stabilność czy bezpieczeństwo, które standardowo utożsamiane są z zatrudnieniem na umowę o pracę, bardzo często nie są dla specjalistów w obszarze technologii informacyjnych równie istotne jak dla kandydatów wykonujących inne profesje. Najistotniejszym czynnikiem jest brak obaw związanych z potencjalnym bezrobociem – wyjaśnia Policht.

Płacowi liderzy

Nie bez znaczenia jest możliwość pracy przy różnorodnych projektach, a także korzyści finansowe; doświadczeni specjaliści mogą zarabiać na kontrakcie więcej niż na etacie. Tym bardziej że – jak zaznacza Daria Stefańska z Hays IT Contracting –często idzie to w parze z możliwością nawiązania długofalowej współpracy na bardziej elastycznych warunkach, które umożliwiają realizację kilku projektów równocześnie

Z raportu płacowego Hays Poland wynika, że w tym roku na najwyższe stawki (najczęściej 160 zł netto za godzinę, czyli ok. 25 tys. zł miesięcznie) mogą liczyć doświadczeni specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa i starsi (senior) inżynierowie oraz architekci devOps ze znajomością technologii chmurowych. Ich maksymalne stawki za godzinę sięgają teraz nawet 180–185 zł netto.

Według Hays Poland to właśnie w tych specjalizacjach (cyberbezpieczeństwo, technologie chmurowe, devOps) nastąpił po wybuchu pandemii największy, średnio 10–15- -proc. wzrost stawek kontraktorów. W tej wzrostowej grupie są także eksperci big data i SAP, którym na kontrakcie firmy oferują najczęściej 135–145 zł netto na godzinę (21–23 tys. zł netto miesięcznie), a także deweloperzy Python. Stawki tych ostatnich, biorąc pod uwagę specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem i seniorów (125 zł netto/godz.), dogoniły już płace deweloperów Java.

Stagnacja helpdesku

Stagnację płac mogą natomiast odczuć w tym roku specjaliści zajmujący się wsparciem technicznym, administracją, deweloperzy PHP czy testerzy. Nie oznacza to jednak, że zarabiają mało – np. doświadczeni testerzy dostają najczęściej 75–90 zł netto/godz., a starszy specjalista od testów automatycznych może zwykle liczyć na 120 zł netto/godz., czyli ponad 19 tys. zł netto miesięcznie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Na ok. 9,6 tys. zł netto miesięcznie (60 zł netto/godz.) mogą liczyć specjaliści drugiej linii wsparcia. Chcąc lepiej zarabiać, powinni pomyśleć o zdobyciu nowych kompetencji, np. nauczyć się programowania w językach C# i .NET, gdzie 60 zł netto/godz. to stawka juniora. – W minionym roku największe podwyżki na umowach B2B zanotowaliśmy w obszarze programowania w języku C# i .NET – zaznacza Elwira Policht.

Z przeprowadzonego pod koniec 2020 r. sondażu Hays Poland wynika, że również w tym roku specjaliści IT będą mieli spory wybór ofert pracy. Kompetencje IT i cyfrowe pozostają na szczycie listy potrzeb pracodawców. 91 proc. firm ICT miało w planach na 2021 r. rekrutację nowych pracowników. Większość tych rekrutacji będzie dotyczyć pracy etatowej, ale 36 proc. firm zamierza sięgać po pracowników zewnętrznych, w tym kontraktorów.