Komisja Wenecka 2 stycznia br. otrzymała od marszałka Senatu wniosek o wydanie opinii w sprawie zmian w ustawach o sądownictwie, przyjętych przez polski Sejm 20 grudnia 2019 r. Nowelizacja ma być analizowana przez Senat na zbliżającym się styczniowym posiedzeniu. Prezydium Komisji Weneckiej wyraziło zgodę na przygotowanie pilnej opinii przez swoich sprawozdawców. Delegacja Komisji Weneckiej odwiedziła Warszawę w zeszłym tygodniu, aby spotkać się z "władzami i innymi rozmówcami" - w tym z rzecznikiem praw obywatelskich oraz przedstawicielami opozycji.

Komisję reprezentowali: jej wiceprzewodniczący Filip Dimitrow (były premier Bułgarii), Richard Barrett (Irlandia, b. wicedyrektor biura prokuratora generalnego), Mats Melin (Szwecja, b. prezes najwyższego sądu administracyjnego) oraz Thomas Markert (sekretarz Komisji) i Grigori Dikow (prawnik Komisji).

Dowiedz się więcej: Kiedy opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustawy kagańcowej

- Marszałek Senatu nie miał prawa takiego zaproszenia skierować, a Komisja Wenecka nie miała prawa takiego zaproszenia przyjąć, więc mamy tutaj do czynienia z działaniami wymierzonymi w Polskę - ocenił w niedzielę Zbigniew Ziobro w programie  „W pełnym świetle” na antenie TVP Info. Zadeklarował, że strona rządowa była gotowa spotkać się z Komisją „pod warunkiem, że będzie oficjalnie zaproszona”. - Oni o tym wiedzieli, marszałek Senatu o tym wiedział i zdecydowali się to łamać. Realizują pewne interesy przeciwko Polsce, w które zaangażował się pan marszałek Senatu - ocenił.

- Co mówi polska Konstytucja? Że Polskę na zewnątrz reprezentować może prezydent i rada ministrów, reprezentowana przez ministra spraw zagranicznych. I tylko tyle - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Według prokuratora generalnego Komisja Wenecka „świadomie łamie swój statut”. - To pokazuje, że są zaangażowani w polityczną grę, nie są bezstronni i takim symbolem jest to, że jej sekretarzem jest przedstawiciel Rosji. Przedstawiciel Rosji od pana Putina przyjeżdża uczyć nas, Polaków, jak mamy przestrzegać praworządności. Dość zabawne, koń by się uśmiał, no ale to nie jednak dowcip, a rzeczywistość - mówił Ziobro.

Ziobro twierdzi, że zapraszając Komisję Wenecką do Polski marszałek Grodzki złamał Konstytucję. Jednak „pierwsza odpowiedzialność jest przed wyborcami w demokracji, odpowiedzialność za zachowania, które są po pierwsze niegodne polskiego obywatela, niegodne polskiego polityka, zwłaszcza marszałka Senatu”.

- Na pewno jest kwestią do rozważenia odpowiedzialność prawna, jeśli chodzi o Trybunał Stanu. Ja nie chcę się w tej sprawie wypowiadać, bo potem ktoś może sformułować zarzut, że jako prokurator generalny, minister sprawiedliwości, przesądzam sprawę - dodał Ziobro.

Minister zapowiedział, że opinia, przygotowana przez Komisję, będzie traktowana przez rząd jako dokument „paraprywatny, nieoficjalny, nieformalny”.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ