"W wieku 59 lat zmarł gen. Zbigniew Nowek, oficer wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu, działacz opozycji w PRL" - napisano na koncie Agencji Wywiadu na Twitterze. "Cześć Jego pamięci!" - podkreślono. 

 

Generał Zbigniew Nowek był działaczem opozycji demokratycznej PRL, przewodniczącym NZS na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1990 został szefem delegatury UOP w Bydgoszczy, a w 1997 zastępcą szefa UOP. W latach 1998- 2001 był szefem UOP, a w latach 2005-2008 zajmował stanowisko szefa Agencji Wywiadu. 

Na początku 2010 roku Nowek powołany został na zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po katastrofie smoleńskiej pełnił obowiązki szefa BBN. Z funkcji zastępcy szefa BBN odwołano go w lipcu 2010 roku.

Generał Zbigniew Nowek odznaczony został między innymi Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy”, czy Srebrnym Krzyżem zasługi. Zmarł w wieku 59 lat w swoim domu w Prądkach koło Bydgoszczy.