Reklama

Australia: Stan wyjątkowy. Ogień zagraża stolicy

Władze Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT) ogłosiły stan wyjątkowy w związku z potężnymi pożarami, jakie szaleją na południu od Canberry i zagrażają stolicy Australii - informuje BBC.

Aktualizacja: 31.01.2020 05:24 Publikacja: 31.01.2020 03:43

Australia: Stan wyjątkowy. Ogień zagraża stolicy

Foto: Jason Tong [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

To największe zagrożenie związane z pożarem dla terytorium stołecznego od dwóch dekad - alarmują władze.

Głównym źródłem zagrożenia jest pożar szalejący na południu ACT, który obejmuje już obszar ponad 18500 hektarów.

Mieszkańców przedmieść Canberry poinformowano, że muszą zachowywać czujność i muszą się liczyć z możliwością ewakuacji ze swoich domów.

Stojący na czele władz terytorium stołecznego Andrew Barr przyznał, że pożary na terenie ACT nie były tak groźne od 2003 roku.

Na terenie ACT mieszka ok. 400 tys. osób.

Reklama
Reklama

Barr podkreślił, że głównym zagrożeniem jest pożar, który szaleje na południe od dystryktu Tuggeranong, zaledwie 20 minut jazdy samochodem od parlamentu. Dodał, że pożary "mogą wymknąć się spod kontroli".

W ubiegły czwartek zamknięto lotnisko w Canberze ponieważ pojawiło się zagrożenie, że pożar w pobliżu miasta obejmie swoim zasięgiem tereny lotniska.

Od września pożary szalejące w całej Australii doprowadziły do śmierci co najmniej 33 osób. Ogień strawił ponad 11 mln hektarów powierzchni kraju.

Wydarzenia
Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu T-Mobile Voice Impact Award!
Wydarzenia
Totalizator Sportowy ma już 70 lat i nie zwalnia tempa
Polityka
Andrij Parubij: Nie wierzę w umowy z Władimirem Putinem
Materiał Promocyjny
Ubezpieczenie domu szyte na miarę – co warto do niego dodać?
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama