Amerykański "Newsweek": Sojusznik Trumpa wygrywa w Polsce

"Urzędujący prawicowy prezydent Andrzej Duda pokonał liberalnego konkurenta i zapewnił sobie drugą kadencję na stanowisku prezydenta, po kampanii wyborczej w czasie której wyraził otwarty sprzeciw wobec praw środowisk LGBT i aborcji" - pisze o wyniku wyborów prezydenckich w Polsce amerykański "Newsweek".

Aktualizacja: 13.07.2020 11:06 Publikacja: 13.07.2020 10:51

Amerykański "Newsweek": Sojusznik Trumpa wygrywa w Polsce

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

"Newsweek" - powołując się na dane PKW z ponad 99 proc. okręgów wyborczych - podaje, że Duda niewielką przewagą głosów pokonał swojego rywala, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego , który prezentował "bardziej socjalliberalne poglądy".

Amerykański tygodnik pisze następnie, że prezydenta Dudę i jego rywala w II turze dzieliło ok. 500 tysięcy głosów i zaznacza, że nie wszystkie głosy zostały już policzone. "Wygląda jednak na to, że Duda zdobył wystarczającą liczbę głosów, by zapewnić sobie drugą kadencję" - zaznacza.

"Newsweek" zwraca jednocześnie uwagę, że Platforma Obywatelska, której kandydatem był Trzaskowski, "zbiera dane o tym co nazywa 'nieprawidłowościami' przy głosowaniu". Tygodnik pisze w tym kontekście o problemach niektórych przedstawicieli Polonii z oddaniem głosu w wyborach.

"Oczekuje się, że Duda będzie nadal forsował swoje kontrowersyjne plany dotyczące reformy polskiego sądownictwa i że będzie blokował prawa środowisk LGBT i prawa aborcyjne w Polsce" - pisze "Newsweek".

Tygodnik wspomina, że w kampanii wyborczej prezydent podkreślał swój sprzeciw wobec małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, "mówiąc o takich prawach jako zagranicznej ideologii nieprzystającej do polskiego społeczeństwa".

"Newsweek" pisze też, że Duda chciał "zakazu propagowania ideologii LGBT w szkołach i instytucjach publicznych" i mówił, iż "ruch na rzecz poszerzenia praw środowisk LGBT stanowi większe zagrożenie dla Polski niż komunizm".

Tygodnik wyjaśnia, że "duda i PiS czerpią poparcie z obszarów wiejskich oraz mniejszych miast i miasteczek, podkreślając swoje przywiązanie do tradycyjnych, rzymskokatolickich wartości oraz wartości patriotycznych".

"Jednocześnie Duda i PiS atakowali liberałów z dużych ośrodków miejskich w Polsce, społeczność żydowską i społeczność LGBT, prezentując te środowiska jako zagrożenie dla tradycyjnych polskich wartości".

"Duda dążył do budowy bliskich relacji z prezydentem Donaldem Trumpem od momentu objęcia urzędu. W ubiegłym miesiącu odwiedził Biały Dom - po spotkaniu obaj przywódcy wydali oświadczenie chwalące "wielowiekową przyjaźń i partnerstwo" między USA i Polską.

Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam