W jego skład wejdą – oprócz Świątyni Opatrzności – także multimedialne Muzeum Prymasa Tysiąclecia, Instytut Papieża Jana Pawła II, instytucje kultury i nauki. Taką decyzję podjął wczoraj arcybiskup Kazimierz Nycz.
– Świątynia zajmuje tylko jedną trzecią powierzchni działki. Pozostałe tereny mają służyć jako ogólnopolskie centrum życia społecznego. W przyszłym roku przedstawimy szczegóły dotyczące przeznaczenia poszczególnych części działki – mówi rzecznik prasowy arcybiskupa ks. Jarosław Mrówczyński. Na wiosnę przyszłego roku zapowiada też tzw. wielkie otwarcie inwestycji. – Wyłonimy w przetargu wykonawcę, zaprezentujemy projekt centrum i harmonogram budowy – wylicza ks. Mrówczyński. Dodaje, że wkrótce planowana jest także akcja informacyjna, która ma wspomóc finansowanie budowy centrum przez prywatnych darczyńców i firmowych sponsorów.
– Stworzenie instytucji o tak szerokich aspiracjach to pomysł na ożywienie tego miejsca, pokazanie, że na wilanowskich polach nie powstaje tylko martwy pomnik-świątynia – mówi ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. Pierwszy element centrum, już się buduje (na razie od września prace są wstrzymane z powodu braku pieniędzy). Świątynia jest wypełnieniem uchwały Sejmu z 1791 r. o budowie narodowego wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Kamień węgielny został położony w 1792 r. W 1989 r. dzieło poprzedników postanowił kontynuować Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II i w 1992 r. rozpoczęto budowę. Obiekt ma powstać na planie krzyża greckiego. Zajmie powierzchnię 6 ha. Planowana wysokość to 67 m, a koszt – ok. 110 mln zł.