Dobry wzór - Instytut wzornictwa przemysłowego
Już dziś rozstrzygnięcie XV ogólnopolskiego konkursu na najlepsze opracowanie wizualne produktu. Czołowi projektanci pokazują swoje prace na specjalnej wystawie, której otwarcie już dziś. Ekspozycje podzielono na trzy strefy: domu, pracy i publiczną. Najlepsze projekty będzie można kupić na miejscu. Ul. Świętojerska 5/7, tel. 022 860 00 66, godz. 10 – 18.
—igse
Moja Europa! - Biblioteka Publiczna Bemowo
Każdy nowo poznany człowiek jest dla nas zagadką. Ale czy z tego powodu zrezygnujemy z zawierania nowych znajomości? Zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku od siedmiu do 12 lat przybliżą im język, zwyczaje i kulturę krajów europejskich. Ul. Pełczyńskiego 28c, tel. 022 304 82 80, godz. 16.30.
Gość Myszki Norki - Biblioteka dla Dzieci i młodzieży
Dzieci, które przyjdą na to spotkanie, przez chwilę poczują się jak w telewizji. To tam na co dzień widują dziennikarza i prezentera Tomasza Kammela. Przeczyta on maluchom bajkowe przygody leśnych ludków, bohaterów książki „Kosidutkowe przygody”. Po lekturze dzieci wezmą udział w konkursie plastycznym. Ul. Chłodna 11, tel. 022 624 06 33, godz. 17.
Mam przyjaciela psa - DK Zacisze
Na przedszkolaków czekają słodki poczęstunek i wesoła zabawa, podczas której dzieci dowiedzą się, dlaczego należy szanować psy i inne żywe istoty. Maluchy recytować będą wiersze o psach, a także śpiewać o nich piosenki. Nauczą się bezpiecznego zachowania w kontaktach z czworonogami, obejrzą spektakl o Lolku, który szukał przyjaciół, a po przedstawieniu zrobią z papieru psie figurki. Ul. Blokowa 1, tel. 022 679 84 69, godz. 10 – 12.
—tr
Adler
Wiosna w karcie w bawarskiej restauracji Adler. Bawarczycy jedzą głównie mięsa – wieprzowinę, baraninę, drób oraz Weiswurst, czyli białą kiełbasę wyrabianą według starych receptur. W całym landzie podaje się ją na gorąco wraz ze słodką musztardą i preclem. W Adler oprócz typowo ciężkich dań niemieckich (np. gicz cielęca duszona w piwie z knedlami i jarzynami, 42 zł) podawane są teraz dodatkowo lżejsze zestawy, np. krem ze szpinaku z paskami wędzonego łososia (12,50 zł) czy wiosenna sałatka z szynką szwarcwaldzką, jajkiem i serem pleśniowym (21 zł). Z dań typowo regionalnych wprowadzono szwabskie pierogi nadziewane cielęciną i szpinakiem (19 zł) i geschnetzeltes z polędwiczki wieprzowej ze spaetzlami (37 zł), czyli duszone mięso w kremowym sosie z domowej roboty małymi kluseczkami. Egzotycznie brzmią w tym zestawieniu krewetki z patelni z masłem, czosnkiem, ryżem (48,50 zł) czy sznycelki z piersi indyka z ananasem, frytkami i sałatką (35 zł). Na deser dostaniemy truskawki z sosem Grand Marnier (12 zł). Ul. Mokotowska 69, tel. 022 628 73 84.
Fusion
W każdy czwartkowy wieczór w godz. 18 – 22.30 restauracja Fusion zaprasza na Fish@fusion.come, czyli bufet specjałów z ryb i owoców morza. W ofercie świeże ostrygi, wybór sushi, przekąski w stylu fusion, czyli zaskakujące połączenia tradycji kulinarnych Europy i Dalekiego Wschodu, sałatki i dania z mongolskiego woka oraz czekoladowe desery. Cena: 149 zł od osoby – zawiera jedzenie, wino domowe, piwo, napoje bezalkoholowe oraz kawę i herbatę. Hotel Westin, al. Jana Pawła II 23, tel. 022 450 86 31.
—mq
Teatr światła i cienia przygotowano na finał przeglądu Wydarzenia Teatralnego Offu, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej. W Sali Laboratorium zobaczymy „Wieczór teatru światła odbitego” Tadeusza Wierzbickiego – bajeczne, abstrakcyjne pokazy świetlne przypominające momentami grafikę komputerową, tyle że wykonywaną metodą analogową. Warsztat Wierzbickiego wygląda skromnie. Ot, mały ekran, kilka przedmiotów, lusterka, jakieś źródło światła. Potrafi on jednak stworzyć z nich niezwykłe plastyczne konstrukcje wymykające się wszelkim opisom i klasyfikacjom.
– Prace Tadeusza Wierzbickiego to seria miniatur abstrakcyjnych obrazów – mówi Janusz Marek, kurator Wydarzeń Teatralnego Offu. – Artysta przy pomocy skomplikowanego systemu luster tworzy deformacje świetlnych odbić wybranych przez siebie przedmiotów. W jego przypadku trudno mówić o premierach, bo Wierzbicki całymi latami opracowuje swoje unikatowe w skali świata techniki.
Prawdopodobnie będzie to ostatni pokaz teatru Tadeusza Wierzbickiego w Polsce, bo twórca pracuje obecnie nad ujarzmieniem na rzecz sztuki światła słonecznego i chce wyemigrować do Brazylii, by tam pracować nad nowymi projektami.
—Sandra Wilk
Ul. Jazdów 2, godz. 19, Centrum Sztuki Współczesnej tel. 022 628 12 71/73, godz. 22.