Ukraiński samolot "ukradziony" w Kabulu

Ukraiński samolot, który przyleciał do Afganistanu w celu ewakuacji Ukraińców, został "praktycznie ukradziony". Poinformował dziś o tym media wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewgienij Jenin.

Aktualizacja: 24.08.2021 10:09 Publikacja: 24.08.2021 09:50

Ukraiński samolot "ukradziony" w Kabulu

Foto: AFP

- W niedzielę nasz samolot został porwany. Maszyna została nam praktycznie skradziona, wyleciała do Iranu z niezidentyfikowaną grupą pasażerów na pokładzie zamiast przetransportować do kraju Ukraińców - powiedział Jenin.

Według słów wiceministra, kolejne trzy próby ewakuacji obywateli Ukrainy również się nie powiodły, ponieważ mieli oni problem z dotarciem na lotnisko.

Jenin stwierdził, że porywacze byli uzbrojeni. Nie poinformował jednak, co się stało z samolotem i czy Ukraina będzie się domagać zwrotu maszyny.

Nie odpowiedział także na pytanie, jak obywatele ukraińscy wrócili do kraju.

W niedzielę wojskowy samolot transportowy z 83 osobami na pokładzie, w tym 31 Ukraińcami, przyleciał z Afganistanu do Kijowa. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wróciło nim też 12 ukraińskich żołnierzy, a także zagraniczni reporterzy i osoby, które prosiły o pomoc. Na ewakuację czeka w Afganistanie jeszcze około 100 Ukraińców .

Po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła zakończenie 20-letniej operacji wojskowej Waszyngtonu w Afganistanie i rozpoczęła wycofywanie wojsk, talibowie przystąpili do ofensywy przeciwko siłom rządu afgańskiego. 15 sierpnia talibowie wkroczyli do Kabulu  i w ciągu kilku godzin zdobyli pełną kontrolę nad afgańską stolicą - pisze TASS.

Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam