Reżyser Agnieszka Holland, która współpracowała z Toeplitzem przy filmie „Gorączka”, uważa, że był to człowiek wybitnie utalentowany. – On dusił się w czasach peerelowskich. Ale jednocześnie strasznie nie chciał opuścić Polski. W jakimś sensie ten jego patriotyzm mógł być często powodem jego niekoniecznie najlepszych wyborów życiowych czy politycznych – powiedziała Holland.

Krzysztof Teodor Toeplitz urodził się w 1933 roku w Otrębusach w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, o której napisał książkę „Rodzina Toeplitzów. Książka mojego ojca”.

W 1955 roku skończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Rok wcześniej wstąpił do PZPR. Po studiach pracował jako dziennikarz zajmujący się kulturą, znany pod pseudonimem KTT. Publikował m.in.: w „Nowej Kulturze”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Kulturze” i „Polityce”. W latach 1955 – 1958 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego Kadr, a od 1969 do 1975 r. – redaktorem naczelnym tygodnika satyrycznego „Szpilki”. W 1981 r. wrócił na stanowisko do Zespołu Filmowego Kadr.

Zaliczany jest do najważniejszych badaczy polskiego komiksu w PRL, o czym napisał książkę „Sztuka komiksu”. Jako scenarzysta miał na swoim koncie takie seriale telewizyjne, jak „Czterdziestolatek” i „Czterdziestolatek 20 lat później”, oraz filmy „Pan Anatol szuka miliona”, „Dzięcioł”, „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka”.

W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu, reprezentując stronę rządową w podzespole ds. środków masowego przekazu. Po 1989 roku publikował w „Nowej Europie”, „Wiadomościach Kulturalnych”, pisywał komentarze dla „Trybuny” i felietony dla „Przeglądu”. W 2004 roku bez powodzenia walczył o mandat europosła z listy SdPl.