„Ze względów bezpieczeństwa” blokuje się Palestyńczykom nawet możliwość dostarczania wody w cysternach z oddalonych o kilka kilometrów źródeł. W niektórych palestyńskich miejscowościach izraelska firma odpowiedzialna za dostarczanie wody odcina jej dopływ, gdy osiedla żydowskie mają jej niedobór. Brak wody w tej sytuacji jest katastrofalny. W wyniku konfliktu zostało zniszczonych wiele studni.
Polska Akcja Humanitarna zdecydowała się pomóc 2800 mieszkańcom miejscowości Yasid na Zachodnim Brzegu Jordanu (ok. 30 km na północ od Nablus – jednego z głównych miast na terenie Autonomii Palestyńskiej). Mieszkańcy Yasid są szczególnie dotknięci kryzysem. Woda w wiosce pochodzi zimą ze zbierania deszczówki, natomiast latem (a lato na tych terenach jest bardzo długie i gorące) dostarczana jest jedynie cysternami, które napełniają przydomowe zbiorniki podziemne.
PAH planuje wybudowanie głównej linii wodociągowej, którą woda będzie dostarczana do miejscowości. Wodociąg zostanie zakończony punktem napełniania wody dla cystern. Dzięki temu znacznie zostanie zredukowany koszt wody i jej dostępność. Z punktu będą mogli korzystać również mieszkańcy okolicznych wiosek (np. zamieszkałej przez 3000 ludzi wioski Beit Emrin). Środki na realizację projektu – ponad 290 tys. euro – pochodzą z departamentu Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej.
[srodtytul]Szkoły w Betlejem[/srodtytul]
Polska Akcja Humanitarna w ramach akcji pomocowej dla Palestyny postanowiła też pomóc dzieciom w szkołach w dystrykcie Betlejem. Projektem pomocowy objęte zostały trzy szkoły w Al Ubeidiya, w Biet Sahuor i w Nahalen. Przedsięwzięcie dotyczyło budowy w każdej ze szkół zbiorników służących do zbierania wody deszczowej. Do zbierania deszczówki wykorzystywano między innymi powierzchnię dachów szkolnych budynków. Każdy z wybudowanych zbiorników ma pojemność 90 metrów sześciennych. Ilość ta wystarcza, aby zapewnić uczniom i nauczycielom stały dostęp do wody pitnej.