Kościół Środowisk Twórczych[/b]
W ramach Festiwalu Bożonarodzeniowego Incarnatus Est w świątyni, do której po pożarze wraca muzyka, zabrzmi sonata „Gloria in excelsis Deo” Georga Friedricha Haendla oraz kantata bożonarodzeniowa Georga Philippa Telemanna. Wśród wykonawców mezzosopranistka Dorota Lachowicz (na zdjęciu), sopranistka Marta Boberska oraz zespół muzyki dawnej Nova Casa.
[i]Pl. Teatralny 18, godz. 19, wstęp wolny. [/i]
[b]Skowron w kwartecie Tygmont[/b]
Janusz Skowron, klawiszowiec znany m.in. z występów w zespołach Tomasza Stańki i Zbigniewa Namysłowskiego, tym razem zagra z własnym kwartetem akustycznym.
[i]Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 20, wstęp wolny. [/i]
[i]ac[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]TOPORLAND
STARA PROCHOFFNIA[/b]
Jedno z najbardziej popularnych przedstawień Unii Teatru Niemożliwego. Zainspirowana twórczością Rolanda Topora suita na tekturę i kontrabas rozgrywa się w świecie, w którym pod warstwą inteligentnego humoru kryje się okrucieństwo.
[i]Ul. Boleść 2, tel. 022 635 89 64, godz. 19.[/i]
[b]SKRAWKI
CENTRALNY BASEN ARTYSTYCZNY[/b]
Nowy spektakl Kompanii Doomsday z Białegostoku to autorska adaptacja Szekspirowskiego „Otella”. Znany w Warszawie przede wszystkim z przedstawień „Kąsanie” i „Baldanders” zespół próbuje odczytać klasykę dramatu przez umieszczenie go w stworzonym przez siebie świecie teatru ożywionej formy.
[i]Ul. Konopnickiej 6, tel. 022 339 06 08, godz. 20. [/i]
[b]TEATR JEST ŚWIATEM
POLSKI[/b]
„Tulipanów gorzki zapach” to uteatralizowany przez Annę Kękuś esej Zbigniewa Herberta. Na scenie Grażyna Barszczewska, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Olgierd Łukaszewicz, Michał Maciejewski i Maksymilian Rogacki.
[i]Ul. Karasia 2, tel. 022 826 79 92, godz. 19. [/i]
[i]ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Paweł Kowalewski
Galeria Appendix2[/b]
Wystawa „Ja zastrzelony przez Indian po raz drugi” jest symbolicznym powtórzeniem pracy dyplomowej artysty sprzed 25 lat. Malarstwo Kowalewskiego, członka Gruppy, jak zwykle pełne jest aluzji i stanowi połączenie starszych obrazów z nowymi seriografiami.
[i]Ul. Białostocka 9, tel. 022 670 12 02, godz. 11 – 18. [/i]
[b]RTV/AGD galeria ddr studio[/b]
W miejscu reklamującym się jako „warszawska świątynia PRL” malarskie cykle prezentuje Marcin Bober. Artysta czerpie z motywów poprzednich dekad, bazując na pop-arcie, nowej figuracji i malarstwie socrealistycznym.
[i]Ul. Mokotowska 31, tel. 022 628 40 60, godz. 12 – 20. [/i]
[i]igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Karuzela z Aniołami
CK Pałac – Kasyno, Podkowa Leśna [/b]
Po świątecznych atrakcjach warto wybrać się na spacer do lasu. A jeśli skierujemy kroki do Podkowy Leśnej, miłym przerywnikiem stanie się odwiedzenie tutejszego Centrum Kultury. Poza wypiciem kawy lub gorącej czekolady obejrzymy wystawę malarstwa Bogny Czechowskiej. Te proste, ciepłe i magiczne obrazy spodobają się zarówno rodzicom, jak i dzieciom.
[i]Ul. Lilpopa 18, tel. 022 729 13 84, godz. 10 – 18. [/i]
[b]Józef Wilkoń – Bestie i Anioł
Traffic Club[/b]
Jeszcze przez tydzień można oglądać prace Józefa Wilkonia. Na ekspozycji, obok bluesowych rysunków, znalazły się wybrane rzeźby z polichromowego drewna i metalu. Wchodzących do galerii wita 3,5-metrowa postać Anioła. A to dopiero zapowiedź tego, co zobaczymy w sali klubowej na III piętrze księgarni. Są tu baśniowe stwory, krokodyle, łosie, ryby czy nietoperze.
[i] Ul. Bracka 25, tel. 022 692 14 50, godz. 10 – 22. [/i]
[b]Morskie stwory: Prehistoryczna przygoda 3D
Orange IMAX[/b]
Superprodukcja National Geographic przywraca do życia żyjące 80 milionów lat temu gady morskie. W morzu śródlądowym pokrywającym wówczas środkowo-zachodnią części Ameryki pływały Styxosaurus o żyrafiej szyi, morskie ptaki z uzębionymi dziobami czy drapieżca Tylosaurus o cielsku osiągającym do ok. 12 metrów długości.
[i]Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 17.30.[/i]
[i]tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]La Rose des Vents[/b]
Po świątecznym biesiadowaniu restauracja zaprasza na lekkostrawne dania. Zjemy tu m.in. krem z cukinii z suszonymi pomidorami i parmezanem (18 zł), stek z różowego tuńczyka w sosie małżowym z dzikim ryżem i warzywami (59 zł), gotowanego na parze halibuta podanego z sosem z kawałkami pomidora i duszonymi warzywami (56 zł), delikatnego turbota z sałatką mango i awokado (59 zł) albo małże duszone z warzywami w sosie szampańskim (39 zł). Na deser jest puchar lodów z polewą smakową (16 zł). Od godziny 12 do 22.30 funkcjonuje tu otwarty bufet, w którym można skomponować własne menu – zarówno przystawki, jak i dania ciepłe czy desery. Dla dzieci do 12 lat proponowane są zestawy za 39 zł.
[i]Ul. Towarowa 2, tel. 022 582 75 00. [/i]
[b]Vegabar[/b]
Zupa z soczewicy, musaka z bakłażana, pomidorów, papryki, sera i śmietany, kotleciki sojowe, pasty z warzywami, pita z duszonymi lub grillowanymi warzywami, surówki, sałatki, dania na bazie fasoli, sok z buraków, pomidora lub z brzozy, zielona herbata albo... piwo. Też wegetariańskie. Do tego bezpretensjonalne, nieduże, ciepłe wnętrze. To oferta Vegabaru. Warto wiedzieć: obowiązuje samoobsługa, bywają kolejki.
[i]Ul. Oboźna 9, tel. 0 695 672 986. [/i]
[i]m.j.-l.[/i]